Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zaprasza na oprowadzania po wystawie

• Obraz. Na niebieskim tle postać żółtego ptaka z ogromnym dziobem z zębami, na głowie czarne włosy i czerwone nakrycie głowy. W tle schematyczne motywy kwiatowe.

Marija Prymaczenko "Długonoga czapla przyszła do Ukrainy, żeby dojrzałej pojeść rośliny. A kotek Markiz na wiąz wlazł" (1991, gwasz na papierze)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko".

Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych działa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od września 2020 r. Jego członkiniami i członkami jesteśmy my, starsze osoby mieszkające w Warszawie, które interesują się sztuką współczesną i chcą poszerzać swoją wiedzę o niej. Podczas zajęć klubowych zwiedzamy wystawy w warszawskich galeriach sztuki i przestrzeniach publicznych, tworzymy dzieła sztuki na warsztatach plastycznych, spacerujemy po mieście oraz organizujemy wydarzenia związane z programem publicznym MSN. Współpracujemy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i Wolskim Centrum Kultury.

Podczas oprowadzań po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” opowiemy Państwu o życiu i twórczości artystki oraz o tym jak odbieramy jej prace, co nas w nich urzeka, porusza, niepokoi, jakie wywołują skojarzenia i wspomnienia. Oprowadzania są otwarte dla wszystkich zwiedzających wystawę.

Chcesz dołączyć do Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych?
Napisz do koordynatorki Jolany Woch na adres: jolanta.woch@artmuseum.pl.

Pod kolorowymi i baśniowymi obrazami Marii Primaczenko czasami skrywają się tła mrocznych i tragicznych wydarzeń, których świadkinią była Artystka. W latach trzydziestych, razem ze swoją rodziną, przeżyła czas holodomoru (wielkiego głodu), wywołanego przez ZSRR, w celu stłumienia sprzeciwu Ukraińców wobec kolektywziacji rolnictwa. W latach czterdziestych Prymaczenko straciła męża, który poszedł walczyć na II wojnie światowej i już z niej nie wrócił, zostawiając ją z małym synem. W kolejnych latach Artystka pracowała w fabryce, a malarstwo było jej formą ucieczki w baśniowy, kolorowy świat, pełen kwiatów, owoców i przyjaznych zwierząt. Potem nastąpiła kolejna tragedia: wybuch w elektrowni w Czarnobylu, w pobliżu którego mieszkała. W czasie oprowadzania przyjrzymy się prywatnym i publicznym historiom skrytym pod pozornie optymistycznymi dziełami ukraińskiej artystki.

osoba oprowadzająca: Ewa Marynowska

Ukończyłam studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika na wydziale historii literatury i sztuki (rocznik eksperymentalny). Zawsze marzyłam o tym, aby pójść śladem dziadka - dziennikarza. I tak zrobiłam. Ponadto byłam autorką scenariuszy i kuratorką wystaw: “Moda na plakacie” (wraz z Muzeum Plakatu), “W Hołdzie prof. Henrykowi Tomaszewskiemu”. Obecnie prowadzę program o sztuce w telewizji NEWS24. Jestem członkinią Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych.

Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.
Bilety dostępne w kasie Muzeum oraz na stronie internetowej.