Weekend atomowy
Wykłady i oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”

• Wizerunek pracy Marii Prymaczenko z tzw. cyklu czarnobylskiego.

Wojna atomowa – / Niech będzie przeklęta! /Żeby ludzie jej nie znali, / Łez nie wylewali! 1989, gwasz na papierze

Zapraszamy na „weekend atomowy”, czyli cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. W programie wykłady w języku angielskim i oprowadzanie po wystawie z Tarasem Gembikiem z Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”.

Wojna atomowa – niech będzie przeklęta! Żeby ludzie jej nie znali, łez nie wylewali! – pisała w rozbudowanych i poetyckich tytułach swoich prac Marija Prymaczenko. Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku artystka stworzyła imponujący cykl, którego fragmenty można oglądać na wystawie Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko w Muzeum nad Wisłą. Nowe postatomowe bestiarium Prymaczenko to niebezpieczne potwory, złowrogie hybrydy, z których ust czy uszu wychodzą węże. To także przestroga przed niewidzialnym zagrożeniem, jakim było promieniotwórcze skażenie i niszcząca naturalny porządek świata kultura sowiecka.

26 kwietnia obchodzimy 38. rocznicę czarnobylskiej katastrofy. Z tej okazji zapraszamy na oprowadzanie po wystawie z Tarasem Gembikiem z Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik” (28 kwietnia o godz. 16:00) i dwa otwarte wykłady w języku angielskim: 26 kwietnia o godz. 18:00 Elena Vogman i Olexii Kuchanskyi opowiedzą o Geologii mentalnej: zagrożeniu nuklearnym i automatyzacji katastrofy, a 27 kwietnia o godz. 18:00 Antonina Stebur w wystąpieniu zatytułowanym Bestia podróżuje wokół Ziemi. Ruiny infrastruktury i nowy feministyczny materializm w sztuce zajmie się ekonomicznym, społecznym i politycznym kontekstem sztuki Prymaczenko.

Uwaga! Wykłady odbywają się w przestrzeni wystawy. Udział w wydarzeniu wymaga pobrania bezpłatnej wejściówki w kasie Muzeum lub online w M sklepie.