Alina Szapocznikow. Sculpture Undone 1955-1972
WIELS Contemporary Art Center, Bruksela

Alina Szapocznikow. Sculpture Undone 1955-1972

Wystawa „Alina Szapocznikow. Sculpture Undone 1955-1972” w Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli jest pierwszą obszerną prezentacją twórczości tej wybitnej rzeźbiarki poza Polską.

Prezentacja skupia się na pracach artystki z najbardziej eksperymentalnego, późnego okresu jej twórczości, któremu kres położyła przedwczesna śmierć w 1973 roku. Wątkiem przewodnim wystawy jest obecna w postawie Szapocznikow gotowość do podejmowania ryzyka artystycznego.

Alina Szapocznikow w wielu aspektach swoich poszukiwań była pionierką. Stworzyła bardzo indywidualny język form i osobną opowieść, manifestujące się w prowokacyjnych, nasyconych cielesnością obiektach, zajmujących trudny do zdefiniowania obszar pomiędzy surrealizmem, nowym realizmem i pop artem. Poliestrowe odlewy fragmentów ciała zamienione w przedmioty użytkowe, takie jak lampy i popielniczki, czy rzeźbiarskie kolaże, w których zatopiono rodzinne fotografie - dzięki takim pracom Alina Szapocznikow uznawana jest za prekursorkę sztuki feministycznej i konceptualnego podejścia do rzeźby.

Czytaj: W Brukseli, Alina Szapocznikow gwałtownie wraca do życia, recenzja Le Monde, 16.09.2011
(link do PDFdoc)

Organizatorem wystawy „Alina Szapocznikow. Sculpture Undone 1955-1972” jest WIELS, Centre d'Art Contemporain, Bruksela oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, we współpracy z Museum of Modern Art, New York oraz Hammer Museum, Los Angeles, prezentowana będzie także w Wexner Center for the Arts, Columbus, Ohio.