Sharon Hayes. W niedalekiej przyszłości
Warszawa, 2008

Sharon Hayes. W niedalekiej przyszłości

Zapraszamy na wystawę, która dokumentuje serię akcji Sharon Hayes , przeprowadzonych na przełomie maja i czerwca 2008 roku na ulicach Warszawy.

Sharon Hayes, amerykańska artystka i aktywistka mieszkająca w Nowym Jorku, w swoich pracach przywołuje historyczne protesty używając języka i strategii performansu. Materiałem wyjściowym a wręcz badawczym dla jej artystycznego aktywizmu są przemówienia prezydenckie i polityczne, kluczowe protesty i manifestacje, transkrypty pseudo-procesów więźniów Guantanamo, czy pozycje jakie my sami zajmujemy wobec wydarzeń społecznych i politycznych. Performanse artystki odwołują się do działań ruchu antywojennego, wyrosłego z doświadczeń całych pokoleń nonkonformistów, walk i masowych ruchów na rzecz praw i swobód obywatelskich oraz równouprawnienia, a także do wystąpień na rzecz wolności słowa, które w USA istniały od lat 20. i osiągnęły swą kulminację w latach 60.

Używając różnorodnych mediów rejestracji swoich akcji i performansów - wideo, fotografii, dźwięku - Sharon Hayes odnosi sie do korzeni artystycznych strategii performansu w sztuce i konceptualizmie lat 60. i 70. W jej praktyce kluczowy jest dokument z danego zdarzenia, a użyte strategie krytycznej metodologii artystycznej determinują jego strukturę. Niektóre z jej prac czerpią z wczesnych filmów cinéma vérité (Pasolini, Marker) czy z rekonstrukcji filmowych Petera Watkinsa.

W Warszawie Sharon Hayes kontynuuje serię akcji W niedalekiej przyszłości realizowanych już w Nowym Jorku (2005) oraz Wiedniu (2006). Hayes wykorzystuje hasła i slogany – cytaty z transparentów i tablic użytych w czasie strajków i manifestacji. Pojawiając się na wielkomiejskich ulicach ze swoimi transparentami w miejscach niegdysiejszych protestów, Hayes prezentuje przechodniom hasła wyrwane z ich oryginalnego kontekstu historycznego i próbuje je na powrót wprowadzić do obiegu przestrzeni publicznej. Obserwuje spontaniczne reakcje ludzi na slogany poruszające kwestie socjalne, problemy płci, rasy, feminizmu, praw mniejszości seksualnych oraz polityki, często będące cytatami o anachronicznym dziś brzmieniu („Kto się zgodził na wojnę w Wietnamie?”). Artystka odnosi się w tych działaniach do możliwej przyszłości i hipotetycznej możliwości przejęcia władzy nad ulicą w nieodległym czasie, jak również do toczącej sie obecnie debaty na temat roli protestu we współczesnej polityce.

Miejsca akcji i hasła wybrane przez artystkę w Warszawie nie są przypadkowe - to tutaj protestujący w ostatnich latach przyciągali uwagę mediów i społeczeństwa. Opinię publiczną poruszały niedawne strajki górników, pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, uczniów, studentów, mniejszości seksualnych czy środowisk konserwatywnych. Działania Hayes na ulicach stolicy czerpią z tych manifestacji oraz historycznej tradycji masowych protestów robotniczych, studenckich i solidarnościowych w okresie komunizmu. Jednocześnie stanowić będą próbę zmiany postrzegania i rozumienia historii, jej uaktualniania oraz sposobu „istnienia w historii”.

Podczas swoich akcji w przestrzeni miejskiej artystka będzie prowadzić dialog z przechodniami. Widzowie zostaną też przez nią zaproszeni do sporządzenia dokumentacji fotograficznej z poszczególnych protestów, która następnie zostanie pokazana w Muzeum przy ul. Pańskiej 3.

Prace i performanse Sharon Hayes były prezentowane w New Museum, Art in General, PS1 Museum, Carpenter Center for Visual Arts i Tate Modern. “9 Scripts from A Nation at War”, kolaboracyjna instalacja wideo z Andreą Geyer, Ashley Hunt, Katyą Sander i Davidem Thornem, miała swoją premierę na ostatnich Documenta 12 w Kassel i zostanie pokazana w czerwcu w Tate Modern. Sharon Hayes jest profesorką w Cooper Union for the Advancement of Science and Art, School of Art, w Nowym Jorku, gdzie uczy filmu, wideo i performansu.

Akcje:
30 maja, piątek, godz. 10.00 pod Stadionem X-lecia, główne wejście od strony Ronda Waszyngtona
31 maja, sobota, godz. 12.00 przed wejściem do Metra Centrum
1 czerwca, niedziela, godz. 13.00 na miejscu Białego Miasteczka i pod pomnikiem Dmowskiego (Al. Ujazdowskie)
2 czerwca, poniedziałek, godz. 14.00 przed wejściem do fabryki FSO na Żeraniu, brama główna k. biurowca
3 czerwca, wtorek, godz. 12.00 pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28