Konstantin Grcic. Black²

Konstantin Grcic. Black²

„Black²” to wystawa wymyślona i w całości zaprojektowana przez niemieckiego projektanta Konstantina Grcica, jednego z najważniejszych designerów świata.

Grcic analizuje obecność „czarnego kwadratu” – motywu, który uparcie wraca we współczesnym dizajnie – w różnych współczesnych przedmiotach użytkowych. Przedmioty pokazane na wystawie składają się na historię XX-wiecznego wzornictwa przemysłowego – od tych najbardziej ikonicznych i prestiżowych, po najpopularniejsze: Apple iPhone i iPad, torebkę Chanel, głośnik Marshalla czy kasety BASF, które są pierwszym przemysłowo wyprodukowanym czarnym kwadratem z plastiku. I które – jak pokazała historia – stały się wzorem dla innych, również czarnych i kwadratowych nośników danych: od dyskietki po twardy dysk komputera…

„Black²” nie chce tworzyć metodologii uprawiania historii dizjanu, oferuje za to bardzo subiektywną i pełną ironii opowieść o tym, jak wystawa może stać się narzędziem i katalizatorem takich podsumowań.

Grcic pokazuje zbiór przedmiotów, które opowiadają historię XX wieku, gęstą od rozmaitych wątków powstałych z jednolitych tematycznie zestawień lub nieoczekiwanych krzyżowych kombinacji. Wzornictwo przemysłowe, z całą swą niesłychaną złożonością, na którą składają się indywidualny talent, społeczna utopia i badania naukowe wykazuje zdolność do konstruowania narracji o historii, smaku, ideach, utopiach, życiu codziennym i zadziwiającym duchu całej ery.
 

Konstantin Grcic, urodzony w 1965 roku w Monachium, jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych projektantów. Grcic został w 2010 roku wyróżniony nagrodą Design Miami’s Designer of the Year, a także m.in. Wallpaper Design Award in the Furniture dla projektanta roku. Jego minimalistyczne w formie produkty zachwycają niezwykłym połączeniem rygoru i humoru. Prace Grcica można oglądać w największych międzynarodowych kolekcjach, m.in. w MoMA New York i Centrum Pompidou w Paryżu. „Black²” została po raz pierwszy pokazana w Istituto Svizzero di Roma.

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
15:00 Seminarium Nowe miasto. Jakie planowanie po 1989 r. Jak się tworzy plan?WARSZAWA W BUDOWIE 3 Centrum Bankowo-Finansowe
ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa
16:30 Wycieczka Miękkie Zielone ŚwiatłoWARSZAWA W BUDOWIE 3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Dokument PRL: formy zaangażowaniaWARSZAWA W BUDOWIE 3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Debata Departament Propozycji. PragaWARSZAWA W BUDOWIE 3 Kawiarnia Sens Nonsens
Wieleńska 23, Warszawa
16:00 Warsztaty Jak się realizuje plan?WARSZAWA W BUDOWIE 3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Wykład Markus Miessen. Koszmar partycypacjiWARSZAWA W BUDOWIE 3 Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Seminarium Architektura po socjalizmie: Postmodernizm jest prawie w porządku?WARSZAWA W BUDOWIE 3 Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1, Warszawa
12:00 Warsztaty Zakładamy Spółdzielnię!WARSZAWA W BUDOWIE 3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:00 Wycieczka Miesiąc lokatora na warszawskich salonach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa