Projekcyjna maszyna agitacyjna
Heineken Open\'er Festival 2013

Projekcyjna maszyna agitacyjna

Wystawa „Video Killed the Radio Star” zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2012 roku stała się miejscem spotkań dla tysięcy uczestników festiwalu Open’er. Muzeum także w 2013 było gospodarzem hangaru lotniczego na lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Zamiast wystawy, w hangarze zaparkowała „projekcyjna maszyna agitacyjna”, która prezentowała najciekawsze filmy eksperymentalne polskich artystów XX i XXI wieku. Pojazd, odwołujący się swoją formą zarówno do rewolucyjnego projektowania z początku XX wieku, jaki i maszyn latających rodem z filmów science-fiction, wyświetlał na dwóch ogromnych ekranach mocne i hipnotyczne filmy wybrane z liczącej ponad 500 tytułów internetowej Filmoteki Muzeum. Zaprojektowany przez młodych architektów z pracowni 137kilo obiekt, rozświetlający także własne wnętrze promieniami projektorów, wyglądał niczym rzeźba świetlna.

Publiczność mogła obejrzeć pięć dań wizualnej uczty: „Inny wymiar” – całkowicie odrealnione abstrakcje tworzone różnymi technikami, „Transmisje” – wybór zaskakujących akcji artystów polskich, wykorzystujących do swych działań transmisje telewizyjne na żywo, „Drugie życie obrazów” – najciekawsze historie polskich found footage, czyli obrazów znalezionych, z których swe prace tworzą artyści wizualni, „Struktury i zmysły” – wybór pochodzących z lat 70. filmów strukturalnych nasyconych erotyką, a także „Tego nie zobaczysz w MTV” – selekcję niszowych polskich wideoklipów.

„Projekcyjna maszyna agitacyjna” miała za zadanie przybliżyć festiwalowiczom różne aspekty sztuki wideo i filmu eksperymentalnego i zachęcić ich do odkrycia dla siebie dostępnych za darmo w Internecie zasobów Filmoteki Muzeum.

Artyści:

Antosz & Andzia, Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Kazimierz Bendkowski, Wojciech Bruszewski, Balbina Bruszewska, Agnieszka Brzeżańska, Bruce Checefsky/Stefan i Franciszka Themerson, Ted Ciesielski, Tomasz Czubak, Marcin Giżycki/Jalu Kurek, Maurycy Gomulicki, Grupa Sędzia Główny, Tomasz Kozak, Igor Krenz, KwieKulik, Paweł Kwiek, Tadeusz Makarczyński, Jolanta Marcolla, Natalia LL, Anna Niesterowicz, Piotr Obal, Alexander Pawlik, Andrzej Pawłowski, Gregory Petitqueux, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Józef Robakowski, Łukasz Rusinek, Zygmunt Rytka, Mateusz Sadowski, Tomasz Sikorski, Dariusz Skubiel i Zdzisław Zinczuk, Zdzisław Sosnowski, Robert Szczerbowski, Maciej Toporowicz, Teresa Tyszkiewicz, Zbigniew Ugielski, Mieczysław Waśkowski, Helena Włodarczyk, Piotr Wyrzykowski, Krzysztof Zarębski

Dokumentacja fotograficzna:

Zobacz więcej zdjęć