Wystawa "Działamy z kolekcją!" jest pierwszą w historii Muzeum próbą stworzenia przestrzeni edukacyjnej dla dzieci opartej na kolekcji sztuki współczesnej.
Wybór prac oraz sposób ich ekspozycji to wynik doświadczeń i obserwacji zebranych przez muzealnych edukatorów podczas poprzednich pokazów kolekcji: "W sercu kraju" i "W niedalekiej przyszłości". Dla instytucji jest to moment podsumowania działań edukacyjnych prowadzonych od 2013 roku, a także kolejny etap otwierania się na nową publiczność, nie zawsze obeznaną ze sztuką współczesną. Wystawa jest zaproszeniem do zapoznania się z dziełami sztuki stworzonymi przez współczesnych artystów – filmami, rzeźbami i instalacjami zaprezentowanymi w przestrzeni interakcji, gdzie przyswajanie wiedzy o sztuce łączy się z zabawą.
"Działamy z kolekcją!" to edukacyjny projekt wystawienniczy skierowany do trzech głównych grup naszych odbiorców: najmłodszych gości Muzeum (dzieci w wieku 3–6 lat), młodych widzów, najczęściej odwiedzających wystawy w ramach szkolnych wycieczek (dzieci w wieku 7–12 lat) oraz ich opiekunów (zachęcanych do aktywnego uczestnictwa w zajęciach muzealnych razem ze swoimi podopiecznymi).
Program edukacyjny realizowany w ramach programu "Kultura Dostępna" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z Filmoteki Muzeum, kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie bądź zostały wypożyczone od artystów.
Wystawie towarzyszy bajka edukacyjna "Opowieść Bałwanka" przygotowana przez zespół edukacyjny Muzeum. Szczegóły na temat publikacji oraz możliwość ściągniecia go w pliku PDF - poniżej.
Działania otwarte to propozycja spotkań edukacyjno-warsztatowych o luźnej formule. W określonych godzinach na wystawie „Działamy z kolekcją!” będzie można spotkać muzealnych animatorów, którzy zaproszą do wspólnej podróży po świecie sztuki.
Podczas tygodni tematycznych zapoznamy się z pracami z kolekcji, różnymi środkami artystycznymi i mediami. Będziemy rozmawiać, bawić się, przenosić się w odległe wyobrażone światy, pobudzać kreatywność i inspirować się nieszablonowymi działaniami artystycznymi. Spotkania są otwarte, bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych. Szczegóły poniżej.
"Śpiący", 2011, projekcja 80 slajdów 35 mm, wymiary: różne (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Widzę rzeczy, których nie ma", 2009, instalacja dźwiękowa, 280x280x240 cm (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Film o Kostuchu", 2008, video BETA SP, czas trwania: 2'50'' (Filmoteka Muzeum)
"Bałwan cytatów", 2008, instalacja: śnieg, grawerowane metalowe guziki, zamrażanka, wymiary: 200x80x70 (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Mogliśmy być wszystkim, czym chcielibyśmy być", 2011, metryczny mechanizm zegarowy, stal, pleksi, wymiary: średnica 100 cm, głębokość 31 cm (kolekcja Muzeum Stuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Ikonostas", 2010, instalacja, wymiary zmienne (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Wielka rozmowa", 1976, video HD, czas trwania: 1'33'' (Fimoteka Muzeum)
aparaty z wystawy "W kręgu Formy Otwartej" w Muzeum Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie, kopia ekspozycyjna, 1986 / 2014, technika własna, wymiary różne
"Asfalt", 2011, technika własna, 150x150x150 cm (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Somnamulicy", 1958, wideo 33 mm, czas trwania: 8'46'' (Filmoteka Muzeum)
"Przeciek", 2012, video HD, czas trwania: 6'13'' (Filmoteka Muzeum)
"Krata", instalacja, wymiary 395x410 cm (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
"Na ślepo", 2010, czas trwania: 18'42'' (dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal)