Życie po końcu świata IV
spotkanie online

• Życie po końcu świata IV

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w otwartej grupie czytelniczej w ramach Departamentu Obecności. Podczas serii spotkań będziemy budować i rozwijać wspólną bazę teoretyczną pomocną w myśleniu i dyskutowaniu o katastrofie klimatycznej.

Spotkania przyjmą formę warsztatów z tekstami, w czasie których będziemy analizować przyczyny, skutki i przebieg planetarnej zmiany w kontekście działań artystycznych, dźwięku, geopolityki, myśli ekologicznej, etyki, estetyki, filozofii, ekonomii oraz propozycji możliwych działań. Efekt pierwszego półrocza naszych spotkań opublikujemy w trzecim numerze magazynu towarzyszącego wystawie „Wiek Półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego oraz zawieszeniem funkcjonowania instytucji kultury działalność grupy czytelniczej przenosimy do sieci. W najbliższym czasie zajęcia w ramach „Życia po końcu świata” będą odbywać się poprzez aplikację Zoom.

LINK DO SPOTKANIA W APLIKACJI ZOOM: zoom.us/j/99055922314.

Podczas czwartego spotkania grupy będziemy rozmawiać o tekście „Świat się zmienia” Nicholasa Mirzoeffa, który pochodzi z jego książki zatytułowanej Jak zobaczyć świat. Słynny badacz przygląda się w nim temu jak zmiany klimatu i planety odkładają się w kulturze wizualnej oraz jak historyczne przedstawienia krajobrazu i natury ukształtowały naszą relację ze środowiskiem. Analizując przykłady twórczości artystycznej i obrazów popularnych Mirzoeff pokazuje, że potrzebna jest nam „klimatyczna korekta” naszych sposobów widzenia, która pozwoli nam wreszcie ujrzeć katastrofę w pełni jej złożoności i globalnej skali.

Lektura:

• Nicholas Mirzoeff, „Świat się zmienia”, [w:] tegoż, Jak zobaczyć świat, tłum. Łukasz Zaremba, Karakter, Kraków 2016, s. 220-262.

Osoby zainteresowane dostępem do tekstów, a także mające pytania dotyczące grupy, lektur, przebiegu zajęć itp. prosimy kierować bezpośrednio do organizatorek na adres email bogna.stefanska@do.artmusem.pl lub jakub.depczynski@do.artmuseum.pl.

Spotkania grupy czytelniczej są prowadzone w języku polskim i są tłumaczone na PJM. W razie pytań odnośnie tłumaczenia prosimy o kontakt na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl.

Na najbliższe zajęcia zapraszamy również w PJM: zaproszenie nagrał edukator, artysta i stały uczestnik naszych spotkań Daniel Kotowski. Dostępne jest ono TUTAJ.