Žižek & Co - albo jak Lacan trafił do Słowenii?
Dyskusja wokół książki Kuby Mikurdy „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič”

• Žižek & Co - albo jak Lacan trafił do Słowenii?

Zapraszamy na dyskusję wokół książki Kuby Mikurdy „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič” z udziałem autora, Agaty Bielik-Robson, Julii Fiedorczuk i Jakuba Majmurka, połączoną z pokazem pierwszych fragmentów filmu o „szkole słoweńskiej” realizowanego przez Kubę Mikurdę.

Na czym polega oryginalność „słoweńskiej szkoły psychoanalizy”? Po co wciąż wracać do Lacana? Czy Žižek jest surrealistą? Co Žižek, Dolar i Zupančič mówią o rewolucji? O komedii? O miłości?

Od blisko dwóch dekad „słoweńska szkoła psychoanalizy” wywiera kluczowy wpływ na myślenie o polityce, wspólnocie, ideologii czy kulturze popularnej. Slavoj Žižek, jej najbardziej znany przedstawiciel, zyskał status międzynarodowej gwiazdy filozoficznej, zaś jego najbliżsi współpracownicy, Mladen Dolar i Alenka Zupančič uważani są za niezwykle oryginalne głosy we współczesnych dyskusjach o relacji między psychoanalizą i filozofią.

Książka Kuby Mikurdy „Nie-całość” to pionierska monografia słoweńskiej szkoły psychoanalizy. Mikurda w zwięzły i przystępny sposób omawia najważniejsze wątki myśli „trójki z Lublany", od psychoanalitycznej wykładni tragedii i komedii do etyki i polityki psychoanalizy. Pokazuje, jak każde z nich twórczo rozwija pojęcia ze słownika Zygmunta Freuda i Jacquesa Lacana - pragnienie, popęd, sublimację, fantazmat czy rozkosz - zaprzęgając je do analizy współczesnych zjawisk kulturowych i społeczno-politycznych.

W trakcie dyskusji zaprezentowane zostaną ilustracje do „Nie-całości” autorstwa artysty wizualnego i designera Jakuba Woynarowskiego oraz pierwsze fragmenty filmu o „szkole słoweńskiej” realizowanego przez Kubę Mikurdę.

Agata Bielik-Robson - filozofka i publicystka, pracuje na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, wykłada również w Collegium Civitas. Opublikowała m.in. „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008), „The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction” (2011), „Żyj i pozwól żyć (2012), Erros. Mesjański witalizm i filozofia” (2012).

Julia Fiedorczuk - pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, wykłada literaturę amerykańską oraz teorię literatury na wydziale anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała między innymi tomiki: „Listopad nad Narwią”, „Tlen”, utwory prozatorskie: „Poranek Marii i inne opowiadania”, „Nieważkość”. W 2015 ukazała się jej książka „Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki”.

Jakub Majmurek -  z wykształcenia filmoznawca i politolog. Działa jako krytyk filmowy, publicysta, redaktor książek, komentator polityczny i eseista. Związany z Dziennikiem Opinii i kwartalnikiem „Krytyka Polityczna”. Publikuje także w „Kinie”, „Gazecie Wyborczej”, portalu „Filmweb”. Redaktor i współautor wielu publikacji, ostatnio „Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”. W swoich badaniach często odwołuje się do psychoanalizy lacanowskiej.

Kuba Mikurda - zajmuje się współczesną psychoanalizą i teorią filmu. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Zredagował m.in. książki poświęcone twórczości Terry'ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus) i Waleriana Borowczyka (z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). Wspólnie z Jakubem Woynarowskim opublikował esej wizualny „Corpus Delicti”. Przełożył m.in. „Realne spojrzenie. Teorię kina po Lacanie” Todda McGowana i fragmenty „Lacrimae rerum” Slavoja Žižka.