Zdrowie a życie we wspólnocie

• Zdrowie a życie we wspólnocie

ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", realizowaną przez grupę Mieszkać razem.

„Pandemia to dla wielu osób terapia szokowa. Pytają siebie: gdzie są ludzie Przywykliśmy do wizji, że nikogo nie potrzebujemy, a tu nagle okazało się, że to bzdura. Cohousing to drut kolczasty na samotność. Samotność upadla. Samotność zabija. Samotność jest jak palenie 15 fajek dziennie” - powiedział jeden z mieszkańców cohousingu. Czy 15 fajek to tylko barwna metafora? Niekoniecznie.

O wpływie samotności na zdrowie psychiczne i fizyczne seniora opowiedzą: Wojciech Eichelberger psychoterapeuta, pisarz, twórcą idei i programu Instytutu Psychoimmunologii oraz Joanna Mielczarek Dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zbroja, autorka.

Badanie „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” (przeprowadzone dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich) nie pozostawia złudzeń: trzech na dziesięciu seniorów doświadcza izolacji, jeden na pięciu seniorów w grupie wiekowej 80+, nie zna nikogo, z kim mógłby spędzić wolny czas, a 30% nie wychodzi w ogóle na spotkania towarzyskie. Jakie są następstwa zdrowotne poczucia osamotnienia? Czy architektura może wspierać walkę z samotnością? Czym jest koncepcja „starzenia się w miejscu”? W trakcie debaty spróbujemy znaleźć odpowiedź na wszystkie te pytania.

Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:00 Warsztaty RenegocjacjeWarsztaty interwencji krytycznej Online
18:00 Debata Postprawda a wykluczenie osób Głuchych Online
11:00 Warsztaty Mieszkać razemIntegracyjne warsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Gwałt. Historie z pamiętnika ocalałych (Survivors) Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu Online
18:00 Spotkanie Wspólnota i wspólnotySpotkanie online Online
18:00 Wykład Pandemia i bezradność architektury Online
,
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w PJM po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO Online
18:00 Spotkanie Ćwiczenie ze wspólnotySpotkanie online Online
18:00 Wykład Projektowanie miast w czasie kryzysu klimatycznego Online