ZA*ZIN (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce)
premiera publikacji

• ZA*ZIN (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce)

ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Świetlica Krytyki Politycznej i ZA*Grupa zapraszają na prezentację ZA*ZIN (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce) – publikacji, poświęconej zagranicznym artystkom i artystom mieszkającym w Polsce.

Jest to pierwszy projekt, organizowany przez ZA*Grupę, której główny cel to uwidocznienie zagranicznych artystów i artystek pochodzących z różnych krajów. Za temat danej publikacji wybraliśmy wspólne doświadczenie migracji i asymilacji w Polsce. Wychodziliśmy z założenia, że próba reprezentacji interesującej nas grupy osób powinna być rozpoczęta w formie rozeznania się, uważnego „zbadania terenu”, bez wprowadzania mocnych i jednoznacznych założeń i określeń. Z tego powodu zorganizowaliśmy open call, w wyniku którego wpłynęło do nas około 70 zgłoszeń. Wybraliśmy 10 ciekawych i różnorodnych propozycji, które zostały opublikowane w ZINie. Wybrane artystki i artyści to: Yui Akiyama, Boba Group, Cristina Ferreira, Xue Jiang, Diego Guttierez Valladares, Marta Romankiv, Ala Savashevich, Sergey Shabohin, Katya Shadkovska i Veronica Zudova.

Na podstawie danych, zebranych ze wszystkich zgłoszeń, wstępnie zmapowaliśmy interesującą nas grupę artystek i artystów i przedstawiliśmy te informacje w postaci wykresów w publikacji. W wywiadzie, który przeprowadziła z nami Joanna Warsza omówiliśmy własne doświadczenie, związane z mieszkaniem i pracą zawodową w Polsce. Zapraszamy Was do dyskusji, którą chcemy rozpocząć publikacją ZA*ZINu i która dotyczyć będzie zmian zachodzących obecnie w polskim polu artystycznym ze względu na obecność w nim coraz większej ilości osób pochodzących z odmiennych kontekstów.

Prezentacja będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

ZA*Grupa
*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce

ZA*Grupa została założona w 2020 roku w Warszawie. Tworzą ją Yuriy Biley, Yulia Krivich, Vera Zalutskaya. Naszym celem jest uwidocznienie i upodmiotowienie zagranicznych artystek i artystów, a także podjęcie dyskusji na temat doświadczenia migracji do Polski. Chcemy podkreśliać różnorodność postaw i tematów, z którymi pracują interesujące nas twórcy i twórczynie. Dodatkowo zależy nam na rozpoczęciu dyskusji na temat tego, jak zmienia się krajobraz kulturowy Polski dzięki integracji do niego nowych osób, pochodzących z innych kontekstów.

Yuriy Biley

artysta wizualny. Współzałożyciel i członek Open Group, od 2019 roku współtworzy niezależne miejsce wystawiennicze „Złoty Kiosk” we Wrocławiu. Pochodzi z Użhorodu, mieszka we Wrocławiu.

Yulia Krivich

artystka wizualna, fotografka. W swojej twórczości podejmuje pytania tożsamości, tworzy akcje w przestrzeni publicznej. Pochodzi z Dniepra, mieszka w Warszawie.

Vera Zalutskaya

kuratorka i koordynatorka sztuki współczesnej, interesuje się głównie sztuką Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście studiów postkolonialnych. Pochodzi z Grodna, mieszka w Warszawie.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

13:00 Spotkanie Dzień na działcez Agnieszką Dragon ROD "Pratulińska"
Pratulińska 5, Warszawa
17:00 Warsztaty Mowa nienawiściczyli kiedy zalewa nas krew Online
18:00 Debata Jak mówić, by nie razić?Debata o języku niewykluczającym Online
18:00 Spotkanie Czy zamieszkamy razem? Cohousing senioralny w Polsce Online
11:00 Warsztaty Niedziela to tydzieńWarsztaty rodzinne online Online
,
17:00 Warsztaty Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznejWarsztaty interwencji krytycznej Online
18:00 Debata Zjednoczone ruiny Po co nam miejsca? Online
11:00 Warsztaty Szycie relacjiWarsztaty rodzinne online Online