Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Złoty medal dla Prof. Andrzeja Turowskiego

• Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma zaszczyt poinformować o przyznaniu Profesorowi Andrzejowi Turowskiemu, wybitnemu historykowi sztuki oraz członkowi Rady Muzeum, Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczyste wręczenie nagrody, na którym będzie obecna Pani Minister Małgorzata Omilanowska, odbędzie się 16 października o godz. 11.00 w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Emilii Plater 51.

Prof. Andrzej Turowski jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki. Specjalizuje się w badaniach historii sztuki nowoczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego i rosyjskiego konstruktywizmu. Rzetelność gromadzenia i analizy materiału historyczno-artystycznego łączy z rozległymi zainteresowaniami teoretycznymi oraz metodologicznymi, dzięki czemu jego dzieło jest nie tylko historyczną rekonstrukcją procesów artystycznych, ale również nowatorską propozycją ich interpretacji.

Prof. Turowski w latach 1964-1984 wykładał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przyczynił się do zrewolucjonizowania dotychczasowego systemu nauczania poprzez wprowadzenie tematyki sztuki współczesnej oraz analizy procesów historyczno-artystycznych w kontekście najnowszej francuskiej myśli humanistycznej. Od przełomu lat 60. i 70. był jednym z najważniejszych polskich krytyków i teoretyków sztuki, współtworzył program Galerii Foksal w Warszawie.

Po wyjeździe do Francji pracował jako profesor invité w Ecole d'Architecture de La Villette w Paryżu (1984), następnie na Université Clermont-Ferrand II (od 1985 r.), a w 1990 r. został profesorem tytularnym Université de Bourgogne w Dijon, gdzie do 2000 r. kierował Centre de Recherche Comparative sur les Avant-gardes. Utrzymuje stały kontakt z krajem, aktywnie uczestnicząc w życiu naukowym i artystycznym. Profesor invité Uniwersytetu Warszawskiego (2009-2010), członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN oraz przewodniczący Rady Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2011 r.).

Prof. Turowski jest autorem ponad 300 rozpraw naukowych oraz tekstów krytyczno-artystycznych, a także kilkunastu książek, z których najważniejsze to: Konstruktywizm polski (1981) - fundamentalna monografia ruchu w l. 1921-1934; Existe-t-il un art de l'Europe de l'Est? (1986) - pierwsze komparatystyczne opracowanie sztuki awangardowej w Europie Środkowej; Wielka utopia awangardy (1990) - pokazująca dynamikę i napięcia teoretyczne w gronie czołowych artystów awangardy rosyjskiej (Kandinsky, Malewicz, Rodczenko); Budowniczowie świata (2000) - monografia polskiej sztuki międzywojennej; Malewicz w Warszawie (2002) - odkrywcza analiza twórczości Kazimierza Malewicza, widziana przez pryzmat jego biografii i obecnych w niej polskich wątków. Na dorobek prof. Turowskiego składa się ponadto popularnonaukowa praca o konstruktywizmie rosyjskim W kręgu konstruktywizmu (1979), wybór artykułów Awangardowe marginesy (1998) oraz pierwsza w Polsce antologia tekstów awangardy radzieckiej Między sztuką a komuną (1998).

Kurator wielu wystaw, m.in. L'Europa dei razionalisti (Mediolan-Como 1989), Fin des temps! L'histoire n'est plus (Toulon 2004), Jerzy Kujawski (Poznań-Warszawa 2005-2006), Pomnikoterapia Krzysztofa Wodiczki (Warszawa 2006), Supremus Malewicza (Warszawa 2007), Svegliato e sogna (Wenecja 2009), Powtórka z teorii widzenia (Warszawa 2010) oraz Particolare (Wenecja 2011). Wspólnie z Ryszardem Stanisławskim przygotował przełomową ekspozycję Europa, Europa (Bonn 1994) prezentującą dokonania wschodnioeuropejskiej awangardy.

Laureat Nagrody Artystycznej Fundacji Nowosielskich w Krakowie (2001), doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004).