Zaskakujące instalacje
Warsztaty edukacyjne na wystawie „Artystyczna Podróż Hestii”

• Zaskakujące instalacje

fot. Piotr Litwic

Wystawa finałowa prac 26 finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest drugą w kolejności prezentacją w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą. Jest to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się najnowszymi trendami i różnorodnością młodej polskiej sztuki.

Sprzyjają temu wszelkie okoliczności – inspirujące do własnych poszukiwań prace młodych twórców, nowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz pełna energii atmosfera nadwiślańskich bulwarów, które latem są witalnym centrum i bijącym sercem Warszawy.

W pierwszy weekend lipca, w ramach wystawy finałowej, organizowane są bezpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci, które zainspirują najmłodszych do innej perspektywy patrzenia na sztukę. Zwieńczeniem twórczego działania, które poprowadzi edukatorka Agnieszka Szostakiewicz, będzie wspólne stworzenie dużej przestrzennej pracy-instalacji z zaskakujących materiałów.

Niektórym z dziełami sztuki kojarzą się głównie wiszące na ścianach obrazy. Wszystkie płaskie, obramowane i bardzo poważne. Ale kto interesuje się sztuką trochę bardziej, świetnie wie, że bywa ona bardzo różnorodna. Zabawna, niezwykła, szalona, a przede wszystkim trójwymiarowa. Są przecież rzeźby nie tylko z kamienia czy brązu, ustawione na postumentach, ale na przykład… z balona. Albo wyglądające jak wielkie zabawki. Dziełami sztuki bywają też grupy przedmiotów ułożonych razem, czyli instalacje. I to wcale nie instalacje elektryczne ani wodne, choć czasem też je przypominają. Czym dokładnie jest instalacja i dlaczego nie jest rzeźbą uczestnicy przekonają się na warsztatach.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Agnieszka Szostakiewicz

(ur. 1985) Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień zajmuje się popularyzowaniem sztuki wśród różnych odbiorców. Poza pracą w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki jako edukatorka, prowadziła wykłady m.in. dla Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, Uniwersytetu Dzieci czy Staromiejskiego Uniwersytetu III Wieku. W 2010 roku przygotowała wystawę „Leszno/Świerczewskiego/Solidarności” w Instytucie Awangardy. Wraz z Fundacją Art Transfer zrealizowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej projekt Elementarz Sztuki Współczesnej. Obecnie zajmuje się badaniem związków między awangardową sztuką a edukacją. Członkini grupy badawczo–artystycznej Grupa ETC.