Zaraz po wojnie - twórczość Wróblewskiego w kontekście polskiej sztuki 1944-49
Prowadzą Joanna Kordjak-Piotrowska i Agnieszka Szewczyk

• Zaraz po wojnie - twórczość Wróblewskiego w kontekście polskiej sztuki 1944-49

Andrzej Wróblewski, "Obraz na temat okropności wojennych", 1948

Drugim ze spacerów po wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego w towarzystwie zaproszonych gości będzie „Zaraz po wojnie - twórczość Wróblewskiego w kontekście polskiej sztuki 1944-49”.

Spotkanie poprowadzą Joanna Kordjak-Piotrowska i Agnieszka Szewczyk.

Joanna Kordjak-Piotrowska - historyczka sztuki, zajmuje się polską sztuką powojenną. Od roku 2011 pracuje w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki jako kurator, wcześniej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Autorka wystaw i towarzyszących im publikacji, m.in.: „Przekształcenia. Andrzej Wróblewski 1956–1957” (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i Królikarnia, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, 2004), „Andrzej Wróblewski 1927–1957” (Muzeum Narodowe w Warszawie, 2007), „Marek Piasecki. Fragile” (Zachęta, 2008) oraz „Antonisz: Sztuka jest dla mnie rodzajem techniki” (Zachęta, 2008).

Agnieszka Szewczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Zajmuje się sztuką polską po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem problemów archiwów sztuki i biografii artysty. Interesuje się także historią projektowania graficznego. Członek Rady Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Kuratorka wystaw m.in.: "Ryszard Stanisławski. Muzeum otwarte", CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, "Włodzimierz Pawlak. Autoportret w Powidokach", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, "Włodzimierz Borowski. Siatka Czasu", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, "Sztuka wszędzie. ASP w Warszawie 1904-1944" (w zespole), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa. Obecnie pracuje nad wystawą poświęconą sztuce polskiej w latach 1944-1949. Pracuje w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Po wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Po wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Krzyk wydobyty przez artystęOprowadzanie tematyczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia