Zapach początku, zapach końca
Oprowadzanie kuratorskie Kamila Pierwszego

  • Zapach początku, zapach końca

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Kamila Pierwszego poświęcone pracy ZAPACH POCZĄTKU. ZAPACH KOŃCA, prezentowanej na wystawie towarzyszącej festiwalowi WARSZAWA W BUDOWIE 12.

Jak opowiedzieć o zapachu? Czy trzeba go poczuć, by obudził wyobraźnię?
Artysta Kamil Pierwszy, współzałożyciel Galerii Serce Człowieka, podczas kuratorskiego oprowadzania na żywo opowie o pracy ZAPACH POCZĄTKU. ZAPACH KOŃCA.

Różą, wzbitym w powietrze kurzem, skoszoną trawą, ozonem po burzy, sosną, skórą, mną, swetrem z lumpeksu, magnezją, ulatniającą się z zippo benzyną, jajecznicą ze smażonym boczkiem, mniszkiem, moczem na obskurwiałym przystanku, piżmem, mieszkaniem, łososiem, kawą z mlekiem lub bez, dziką winoroślą, strachem, strychem, spalonym mlekiem, białym serem, spływającym po ranie spirytusem, sosem sojowym, morską bryzą, runem leśnym, styropianem, spalonymi włosami, starą książką z biblioteki, pluszem buzującym w szklance, czosnkiem niedźwiedzim, poranną rosą, papierosami, Wunder-Baum, ananasem, rokitnikiem, porem, pokojem hotelowym, koniakiem, ciepłym chlebem, koprem, anyżem...

To koniec czy początek? W powietrzu roznosi się niepostrzeżenie baśń czasów. Jest delikatna, wszechobecna. Zawiera w sobie wszystko: czemu Pani na ulicy wypadły banany z torby? Czemu konie giną wożąc leniwych ludzi? Czy są planety, na których istnieją inne kolory? Jak zachodzi dezintegracja mikrotubuli?... Wszystko. Z tej baśni można wyciągnąć nić-opowieść: historię naszej teraźniejszości.

„Zapach początku, zapach końca” to opowieść, w której artyści Ida Karkoszka, Jan Eustachy Wolski, Kamil Pierwszy oraz Øleg&Kaśka odwołują się do zapachu, ale nie po to, by go wyczuć, ale by pobudził wyobraźnię. Zmysł powonienia na co dzień bywa przez nas ignorowany, dostrzegamy go dopiero, gdy zapach wadzi, przeszkadza. Gdy czujemy w powietrzu jego przyczynę np. woń spalenizny czy odór konającego zwierzęcia. Dla artystów te niewidzialne drobiny ukazują złożoność świata i jego kruchej równowagi, na które pragną zwrócić uwagę swoimi pracami.


 

Galeria Serce Człowieka

Galeria Serce Człowieka jest oddolną inicjatywą działającą od 2017 roku. Galeria ma charakter hybrydowy i ma stanowić pomost pomiędzy sztuką a życiem. Życiem? – czy to oznacza, że świat galeryjny jest martwy? Twórca tej inicjatywy, Kamil Pierwszy, uważa, że w znacznym stopniu tak, a przyczyną tego stanu są biurokracja i bezsensowny rozdział dóbr. Zamykane dzieła w ścianach galerii, artyści tworzący projekty, niczym się nie różnią od mechanizmów sklepowych, korporacyjnych itp. Im mocniej sztuka powiązana jest z pieniądzem, tym bardziej staje się ustandaryzowana, a przecież w pierwszym kontakcie z nią chodzi o coś prostego: by cieszyła lub dawała do myślenia, by móc się spotykać z innymi ludźmi i nie-ludźmi za jej pośrednictwem. Galeria Serce Człowieka wspierana sama przez siebie, czyli artystów i ich miłośników najzwyczajniej jest.

Ida Karkoszka

(ur. 1985) – artystka, ukończyła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę magisterską pt. „Z głębi…” obroniła pod kierunkiem prof. Antoniego Janusza Pastwy (2009), aneks medalierski u prof. Hanny Jelonek pt. „Signum temporis”. Tematem przewodnim pracy oraz aneksu był obraz konia. Jej prace znajdują się w British Museum (2010), na cmentarzu Stare Powązki (2012) i w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (Kanada, Holandia, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy i Finlandia).

Oleg&Kaśka

(ur. 2018) – artystka/ta, urodzona/y latem 2018. Powstał/a poprzez pochłonięcie dwóch niezależnych organizmów, co doprowadziło do narodzin superorganizmu. Niestety, organizm ze względu na otaczającą, płynną rzeczywistość nie był/a w stanie dostosować się do panujących wokoło warunków, postanowił/a stać się więc marką, która sprzedaje własną ideę posiadania tożsamości.

Kamil Pierwszy

(ur. 1987) – artysta, studiował antropologię kulturalną we Wrocławiu. W sierpniu 2013 roku założył niezależne wydawnictwo Zwykła Maps. Od 2017 roku prowadzi galerię w Warszawie – Serce Człowieka (LAW). Jest inicjatorem festiwalu Warsaw Preview. Kamil Pierwszy koncentruje swoją uwagę na życiu. Swoją twórczość wywodzi z fotografii, która jako medium jest wyrazem chaosu witalności: ludzkiej destrukcji oraz potrzeby tworzenia, złożoności świata przyrody i nieludzi. Artysta zafascynowany złożonością świata, stara się znaleźć własne metody, by wyrazić obrazy i uczucia, jakie ma w głowie.
 

Inne wydarzenia z tego cyklu: