Yael Bartana w Pawilonie Polskim na biennale w Wenecji

• Yael Bartana w Pawilonie Polskim na biennale w Wenecji

Yael Bartana w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji 20 grudnia 2010

Z przyjemnością informujemy, że Jury konkursu na projekt wystawy reprezentującej Polskę na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, wyłoniło projekt izraelskiej artystki Yael Bartany „€ŚAnd Europe Will Be Stunned / €Śi zadziwi się Europa”. Kuratorami projektu są Sebastian Cichocki (kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) oraz założycielka The Israeli Center for Digital Art w Holonie, Galit Eilat. Prace Yael Bartany znajdują się w kolekcji Muzeum i były prezentowane podczas tegorocznych wystaw „3 x Tak” oraz „Early Years”. Ostatni projekt Bartany „Mur i  wieża”, był także współprodukowany przez Muzeum - film kręcono w 2009 roku na warszawskim Muranowie.

Członkowie Jury argumentowali: „Trylogia Bartany przekracza format sztuki narodowej. Projekt pobudza polityczną wyobraźnię, konfrontując nas z tym, co niemożliwe – alternatywną wersją historii i nierealnymi projektami politycznymi. Filmy otwierają wielowątkową dyskusję o  syjonizmie, polskim antysemityzmie, izraelskim kolonializmie i stojących za nimi mitach i fantazmatach.”