Wyspa z dżunglą (reż. Jack Smith) i Kobieta Kobra (reż. Robert Siodmak)

• Wyspa z dżunglą (reż. Jack Smith) i Kobieta Kobra (reż. Robert Siodmak)

Jack Smith był amerykańskim artystą, aktorem związanym z undergroundowym teatrem i filmem, autorem filmów eksperymentalnych, performansów, fotografii i scenografii.

Nie uznawał granic między życiem a sztuką i niewiele zważał na normy – artystyczne, moralne czy prawne. Najbardziej znany jest ze swoich filmów – pozbawionych ciągłości narracyjnej, często kręconych w sposób frenetyczny, nawiązujących do kiczowatych produkcji hollywoodzkich z lat 30. i 40. Swój niezwykły wyraz zawdzięczają marnej technice, slapstickowym żartom, psychodelicznym efektom i zaludniającym je dziwnym postaciom z otoczenia artysty. Są tu członkowie nowojorskiej bohemy, przebrani i umalowani przez Smitha transwestyci, nazywani przez niego „istotami” lub „gwiazdami Cinemaroca”, wymyślonego studia filmowego.

Smith był także autorem performansów, które przeprowadzał na ulicy, tworząc improwizowany, anarchistyczny teatr. W swojej estetyce często sięgał po to, co znalazło się na śmietniku współczesnej kultury, stąd jego zamiłowanie do przebrzmiałych sław, tandetnych dekoracji, a także postaci odrzuconych przez społeczeństwo. Tak też jest w przypadku Jungle Island, fimu Smitha pokazywanego w ramach Kinomuzeum z taśmy 16 mm, w którym główną rolę gra Mario Montez - słynna drag queen oraz etatowa superstar w Fabryce Andy’ego Warhola. Całość jest utrzymana w fantastycznej, barokowej estetyce silnie nasączonej kolorami tropikalnych krajobrazów. Postać Mario stanowi rodzaj hołdu złożony dla Marii Montez, gwiazdy amerykańskich produkcji lat 40., dominikańskiej piękności i ikony queeru.

To właśnie Kobieta Kobra, baśniowe widowisko w technicolorze w reżyserii mistrza gatunku noir, Roberta Siodmaka, zainspirowała Smitha do nakręcenia Wyspy z dżunglą, do tego stopnia, że mistrz campu za pomocą liści marihuany zrekonstruował egzotyczną garderobę Marii Montez. Maria Montez, tytułowa Kobieta Kobra, wciela sią w podwójną rolę rozdzielonych po narodzinach bliźniaczek. Dobra siostra zostaje uprowadzona podczas nocy poślubnej i sprowadzona na Cobra Island, gdzie ma pomóc zdetronizować okrutnę bliżniaczkę - królową wyspy, która terroryzuje mieszkańców krwawymi rytuałami.

Inne wydarzenia z tego cyklu: