Wymiary przestrzeni
Oprowadzanie tematyczne

• Wymiary przestrzeni

Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej, widok wystawy, fot. B. Stawiarski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie tematyczne po kolekcji „Architektury-Murator” w towarzystwie przewodniczki.

Architektura jako podstawowe narzędzie dzielenia przestrzeni porządkuje część życia społecznego. Pomiędzy przestrzenią prywatną a publiczną znajdziemy wiele różnych rodzajów przestrzeni półprywatnych – współdzielonych przez mieszkańców osiedla, pracowników danej firmy czy też dostępnych tylko dla członków jednej grupy społecznej. Porządkowanie przestrzeni miasta ma służyć jak największej wygodzie mieszkańców, ale jest też uzależnione od założeń konkretnych zleceniodawców, inwestorów i władz miasta.

Budynki zostaną omówione w kontekście ich wpływu na przestrzeń miejską (lub podmiejską), dialogu architektury z historią miejsca w którym się znajdują oraz różnych prądów w myśleniu o przestrzeni i funkcjach architektury w Polsce po 1989 roku.

Po wystawie oprowadzi Anna Weksej, studentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.