Ku radykalnemu nauczaniu
Wykład Beatriz Colominy i otwarcie wystawy „Radykalne nauczanie”

• Ku radykalnemu nauczaniu

„Poetycki Akt ‘Otwarcia' miejsca, Open City, Ritoque, Chile, 1971.” Dzięki uprzejmości Archivo Histórico Jose Vial, Escuela Arquitectura y Diseño, Pontificia Universidad Católica de Valparaiso

Projekt „Radykalne nauczanie” bada szereg intensywnych, choć krótkotrwałych eksperymentów w nauczaniu architektury, które głęboko przeobraziły krajobraz, metody i politykę tej dyscypliny w latach po II wojnie światowej. Te eksperymenty mogą być rozumiane jako radykalne praktyki architektoniczne same w sobie.

Radykalne sposoby nauczania wstrząsały fundamentami dyscypliny, podważając przyjęte założenia zamiast je wzmacniać lub rozpowszechniać. To wyzwanie rzucone normatywnemu myśleniu było główną siłą napędową w dziedzinie architektury po wojnie i zostało w zaskakujący sposób porzucone we współczesnym myśleniu.

Z okazji warszawskiej wystawy „Radykalne Nauczanie. Odbudowa edukacji architektonicznej” wpisującej się w obchody 100-lecia Wydziału Architektury, opracowana została zupełnie nowa warstwa badań, otwierająca się na nowe kierunki i nową gęstość wzajemnych globalnych powiązań. Europa Wschodnia, Afryka, Azja Południowo-Wschodnia i Oceania stały się głównymi bohaterami, wnosząc nowe spojrzenie na eksperymenty pedagogiczne w latach powojennych. Pełna kontrhegemoniczna siła radykalnego nauczania tkwi w ludziach i ideach ponad podziałami na kontynenty i systemy polityczne. Imperium klasycznej nauki projektowania trzęsie się w posadach i pęka, gdy podważane jest jego każde założenie.

Po wykładzie i towarzyszącej mu debacie zapraszamy na otwarcie wystawy w Pawilonie Wystawowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Beatriz Colomina jest historyczką i teoretyczką architektury, która szeroko pisała na temat architektury i mediów. Jej prace były publikowane w ponad 25 językach. Jest profesorem architektury, założycielką i dyrektorką interdycyplinarnego programu Media and Modernity na Uniwersytecie Princeton. Jej publikacje to m.in. Manifesto Architecture: The Ghost of Mies (2014), Clip/Stamp/Fold: The Radical Architecture of Little Magazines 196X-197X (2010), Domesticity at War (2007), Privacy and Publicity: Modern Architecture as Mass Media (1994) i Sexuality and Space (1992). Colomina wraz z Markiem Wigleyem będzie kuratorką Biennale Designu w Stambule w 2016 roku.