Wygnani do raju? Skąd się biorą uchodźcy u bram UE
Z Adamem Leszczyńskim rozmawia Michał Sutowski
Rozmowa z Adamem Leszczyńskim będzie kolejnym wydarzeniem w letnim cyklu towarzyszącym aktualnym wystawom w Muzeum. Serię współorganizuje Instytut Studiów Zaawansowanych.
Tysiące uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu próbują za wszelką cenę przedostać się do enklawy dobrobytu, jaką mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest Unia Europejska. Medialne doniesienia o tonących na Morzu Śródziemnym, koczujących w obozach przejściowych i przeprowadzanych przez kolejne „zielone granice” ofiarach wojny, głodu, nędzy i klęsk żywiołowych budzą odruchy solidarności, ale także – a nawet częściej – uczucie paniki i sprzeciwu wobec obcej „inwazji”. Zamiana Europy w twierdzę i zamknięcie jej przed zdesperowanymi przybyszami z Południa to coraz częściej słyszany postulat europejskich wyborców, na który odpowiadają dziś nie tylko ruchy ksenofobiczne czy partie skrajnej prawicy, ale także politycy głównego nurtu.
Uchodźcy i emigranci ekonomiczni przybywają zazwyczaj z dawnych kolonii państw europejskich, których zależność gospodarcza utrzymywała się przez całe dekady po odzyskaniu niepodległości; liczne konflikty zbrojne w ich ojczyznach toczyły się przy udziale Zachodu. Jednocześnie opinia publiczna UE przekonana jest o ogromnej skali pomocy świadczonej przez zamożne kraje na rzecz Południa.
O tym z czego wynika odpowiedzialność moralna, polityczna i ekonomiczna Unii Europejskiej za obecny stan rzeczy; czy dotychczasowa „pomoc rozwojowa” dla krajów Południa poniosła klęskę; czy i jak możliwa jest poprawa losu uchodźców w Europie – z Adamem Leszczyńskim rozmawiać będzie Michał Sutowski.
Adam Leszczyński – doktor historii, wieloletni dziennikarz i reporter „Gazety Wyborczej”, autor książek poświęconych problematyce afrykańskiej oraz kwestii globalnego rozwoju, m.in. "Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS" (2012) oraz "Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980" (2015).
Michał Sutowski (ur. 1985) - politolog, absolwent MISH UW, członek zespołu "Krytyki Politycznej" oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych, publicysta "Dziennika Opinii", tłumacz m. in. książek Ulricha Becka, Roberta Skidelskiego, Marci Shore, Iwana Krastewa, autor książek "Żyj i pozwól żyć" (wywiad z Agatą Bielik-Robson), "Związki przyjacielskie" (wywiad z Ludwiką Wujec) oraz "Jestem stąd" (wywiad z Agnieszką Graff).