WYCIECZKA DO DOMU HANSENÓW
w Szuminie

• WYCIECZKA DO DOMU HANSENÓW

Fot. Jakub Certowicz

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na majówkowe wycieczki do domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie.

Dodatkową atrakcją tegorocznych odwiedzin w Szuminie będzie wystawa przygotowana przez syna pary architektów, Igora Hansena, pokazująca fotografie z ich pierwszej pracowni na ul. Sędziowskiej oraz cztery nieznane obrazy Hansenów.

Bilety do nabycia na 5 dni przed wydarzeniem.

Niewielki dom, własność Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jest przestrzennym manifestem Formy Otwartej – teorii, wokół której Hansen osnuł swoją działalność architektoniczną, artystyczną i dydaktyczną. Jego szczególną atmosferę budują ślady działalności i pasji Hansenów – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który w grudniu 2020 roku przeszedł pierwsze prace konserwatorskie opracowane przez architektów-konserwatorów Jarosława Grzegorego i Marcina Urbanka.

Od 2018 roku Dom Hansenów jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

Dom Hansenów będzie w tym roku udostępniany w maju i w czerwcu. W lipcu rozpocznie się konserwacja budynków gospodarczych Domu Hansenów (łącznik, podcień garażu, garaż, wiata gospodarcza, gołębnik), które są niezwykle ważnymi częściami całego założenia. Były miejscem pracy nad makietami, odbywania warsztatów i przygotowania wystaw. Posiadają wartość architektoniczną i artystyczną: ich ściany zostały pokryte specjalnie zaprojektowanymi monochromatycznymi malowidłami. Stanowią nieodzowny element kompozycji architektonicznej Domu Hansenów. Należący do Muzeum zabytek jest szczególnie cennym, rzadkim przykładem drewnianego dziedzictwa architektury modernistycznej. Remont będzie finansowany z dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania:

• Dom jest udostępniany do zwiedzania indywidualnego lub w małych, maksymalnie 15-osobowych grupach.
  • Wszystkich gości obowiązuje dojazd we własnym zakresie (sugerowany dojazd: PKP Warszawa Wileńska - Łochów, następnie przejazd rowerem).
  • Ważne: w razie wizyty samochodem prosimy nie parkować przy ul. Mlekicie (przed Domem Hansenów), gdyż samochody blokują ewentualny dojazd służb ratunkowych, ale zostawić samochód w centrum wsi (w pobliżu sklepu i tablic informacyjnych).
  • Zwiedzanie domu jest odpłatne, wymaga wcześniejszego zakupu biletów na stronie Muzeum: artmuseum.pl (Liczba biletów jest ograniczona).
  • Cena biletu wynosi 40 zł (bilet ulgowy: 30 zł).
  • Bilety są dostępne w sprzedaży internetowej i kasie Muzeum nad Wisłą na 5 dni przed wydarzeniem
  • Zakup biletu oznacza akceptację Regulaminu Zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Regulamin określa szczegółowe zasady rezerwacji i zakupu biletów.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
12:00 Oprowadzanie sąsiedzkie WYCIECZKA DO DOMU HANSENÓWw Szuminie Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
14:00 Oprowadzanie sąsiedzkie WYCIECZKA DO DOMU HANSENÓWw Szuminie Dom Hansenów w Szuminie