Żyjące budynki
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Żyjące budynki

„Żyjące budynki” to seria filmów, która ma na celu opracowanie sposobu patrzenia na architekturę, który odwraca się od obecnej tendencji idealizowania reprezentacji naszego dziedzictwa architektonicznego.

Poprzez „Żyjące budynki”, ich reżyserki Ila Bêka i Louise Lemoine, podważają fascynację obrazem , który pokazuje budynki zakładając z góry ich doskonałość, wirtuozerię i nieomylność , mając na celu pokazanie piękna, witalności i wrażliwości architektury, takiej jak opowiadają o niej ludzie, którzy naprawdę żyją w tych miejscach. Zamiarem reżyserek jest rozmowa o architekturze, lub inaczej – pozwolenie architekturze mówić do nas, z „wewnętrznego” punktu widzenia.

W przeciwieństwie do większości filmów o architekturze , „Żyjące budynki” nie koncentrują się na wyjaśnianiu struktury budynku i innych technicznych szczegółó, pozwalając widzowi wejść w niewidzialną bańkę codziennej zażyłości z ikonami współczesnej architektury. Za pomocą fragmentów życia i szeregu chwil, powstaje niezwykle spontaniczny portret budynku. Ten eksperyment filmowy przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na architekturę.

Inne wydarzenia z tego cyklu: