Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

„Aby zrozumieć miasto i być w stanie nad nim i w nim pracować, powinniśmy je zobaczyć jako splot rezultatów ludzkich czynów i woli – rzeczy, które składają się na wygląd miejsc” – pisze prof. Joseph Rykwert w swojej książce „Pokusa miejsca”.

Przeszłość i przyszłość miast. To pierwsza z jego książek, która właśnie ukazała się po polsku. Stawia w niej diagnozę , że miasto „pozostaje w nieustającym ruchu, obecnie szczególnie gwałtownym. W tym procesie zmiany nie możemy jednak czynić z siebie ubezwłasnowolnionych rozbitków, miotanych w wirze bezosobowych wielkich sił. […] możemy stawiać siłom tym opór jako wyborcy, konsumenci, agitatorzy i publicyści”.

Dyskusja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dotyczyć będzie kwestii rozważnego gospodarowania i zarządzania przestrzenią publiczną. Jest bowiem paradoksem, że Polska ma dziś wielu zdolnych architektów, ale nie ma urbanistyki, ma znakomitych artystów i konserwatorów, a równocześnie jesteśmy świadkami degradacji przestrzeni miejskiej i licznych konfliktów w centrach naszych metropolii.

Joseph Rykwert

Światowej sławy historyk sztuki i krytyk architektury, emerytowany profesor architektury na Uniwersytecie Pensylwańskim. Urodził się w Warszawie, w 1939 roku wyjechał do Anglii. Wykładał i prowadził zajęcia na większości prestiżowych uczelni architektonicznych na całym świecie i jest autorem szeregu książek, z których wszystkie zostały przetłumaczone na wiele języków – w październiku 2013 roku nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie ukaże się pierwsza przełożona na polski książka prof. Rykwerta „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast”.

Jacek Purchala

Historyk sztuki i ekonomista, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Kieruje katedrami dziedzictwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w problematyce rozwoju miast, historii społecznej i historii sztuki XIX i XX wieku, a także teorii i ochronie dziedzictwa kulturowego

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Wykład Dobra Kultury WspółczesnejWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
20:00 Film Jak długo żyje budynek?WARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Spotkanie Biblioteka jako zadanie dla architektówWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Sesja WWB5. Miasto części, miasto partycypacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Architekci opowadzająWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy