Moderniści kontra zabytkowicze
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Moderniści kontra zabytkowicze

„Cały naród buduje swoją stolicę” – to hasło propagandowe stało się pytaniem w naszej grze. Co by było gdyby spróbować odbudować Starówkę według miary ludzkiej, pytając jej mieszkańców co sądzą o planach architektów?

Każdy architekt niezależnie od czasów w których żyje, marzy o pustej przestrzeni nad którą może panować realizując swoje artystyczne wizje. Taka sytuacja pojawiła się po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, kiedy stolica była totalnie zniszczona. Stare

Miasto zostaje odbudowane według wizji architektów - ścierające się obozy: zabytkowiczów i modernistów pod czujnym okiem władzy, nakreśliły jak ma wyglądać ta zabytkowa cześć miasta. Politycy i architekci zadecydowali o odbudowie Starego Miasta w Warszawie jako robotniczego osiedla mieszkaniowego w historycznej obudowie, gdzie ma zamieszkać Nowy Człowiek na miarę Nowych czasów. Niczym Tytani i Bogowie, tworzyli i kreowali przestrzeń. Zapomnieli się tylko spytać : „A co na to Człowiek?”

„Cały naród buduje swoją stolicę” – to hasło propagandowe stało się pytaniem w naszej grze. „Cały naród” musiał „budować swoją stolicę”. „Władza Ludowa” uznała, że ma pełne prawo wypowiadać się w imieniu ludu. W praktyce nikt nie pytał się mieszkańców o nic. A co by było gdyby - spróbować odbudować Starówkę według miary ludzkiej, pytając mieszkańca co sądzi o planach architektów. W grze o odbudowę Starówki uczestnicy – mieszkańcy upomną się o swoje prawa do decydowania o kształcie miasta. Mają za zadanie przekonać obozy architektów do swoich racji, potrzeb i wizji. Krytykują, chwalą, wytykają błędy, zmieniają – jednym słowem – demokratyzują przestrzeń. Nie obędzie się bez przeszkód, niespełniony architekt – Władca Bierut i jego zespół wyszkolonych inspektorów, na każdym kroku stosuje zasadzki. W grze nie krytykujemy decyzji podjętych przez BOS, a jedynie sposób ich podejmowania poza obywatelem. Gracz – mieszkaniec, staje się świadomym obywatelem swojego miasta.

Gra „o dobudowę Starówki” to pewnego rodzaju proces konsultacji społecznych. Rolę architektów Biura Odbudowy Stolicy pełnią pracownicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (moderniści) i Muzeum Historii m. st. Warszawy (zabytkowicze) oraz zaproszeni współcześni architekci, którzy są lub byli mieszkańcami Starego Miasta. (Arch.: Maciej Miłobędzki, Tomasz Lec, Jakub Zajkowski, Stefan Westrych).

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzania kuratorskieWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
16:00 Wykład Uniwersytety Sąsiedzkie. Budować, mieszkać i badać w Hamburgu-WilhelmsburguWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
18:00 Film ArchikulturaWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:30 Wykład Przestrzenie tymczasoweWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Wykład Projektować w dużej skaliWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Film Architektura i dyplomacjaWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa