Doświadczanie przestrzeni
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Doświadczanie przestrzeni

„Doświadczenie przestrzeni” to zapis wizyt w czterdziestu współczesnych budynkach w Austrii - w prywatnych domach, biurach, galeriach, urzędach, przedszkolach, szpitalach, krematoriach i kolumbariach. Materiał powstał z 57 filmów krótkometrażowych, które Emighlotz przygotował na wystawę objazdową „Sense of Architecture”, prezentowaną m.in. na Biennale Architektury w Wenecji (2008).

Emigholz wypracował specyficzną, minimalistyczną strategię pokazywania architektury: bez słownego komentarza, ze ścieżką dźwiękową zredukowaną do naturalnych odgłosów z otoczenia, tak by akustyczne doświadczanie przestrzeni, którą bada reżyser, stało się też udziałem widzów. Podobnie z obrazem: kompozycja planów, puste przestrzenie, lekko przesunięte względem osi kadry sprawiają wrażenie niekompletności. By zachować ciągłość pomiędzy poszczególnymi detalami, widz musi wyobrazić sobie kompletną przestrzeń sam. Filmowo-architektoniczne projekty reżysera zmuszają go więc do odświeżenia percepcji. „Wierzę w pierwsze wrażenia i poznawczą siłę pierwszego spotkania” - tłumaczy Emigholz.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:00 Wykład Domy własne architektów – laboratoria ideiWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Film Ludzki wymiarWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Spacer po wystawie z Grzegorzem MikąWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Spotkanie Partnerzy dla miejscaWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa
18:00 Film Nieskończone przestrzenieWARSZAWA W BUDOWIE 5 Muzeum Historyczne m. st. Warszawy