Domy własne architektów – laboratoria idei
WARSZAWA W BUDOWIE 5

• Domy własne architektów – laboratoria idei

Co właściwie sprawia, że domy architektów są tak odmienne, tak pociągające? Podczas jednodniowego sympozjum spróbujemy nie tylko odkryć specyfikę domów, które architekci budowali dla siebie i swoich najbliższych, ale również przyjrzeć się ich współczesnej kondycji.

Analizując dom Hansena w Szuminie, Wittgensteina w Wiedniu, Schindlera i Eamsów w Los Angeles przyjrzymy się życiu-po-życiu tych budynków. Czy domy architektów są przestrzennymi manifestami idei ich projektantów? Jeśli tak, jak zachować ich eksperymentalny charakter? Jak odnawiać i programować taką przestrzeń, by nie zmienić jej w bezduszne muzeum?

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Oskar Hansen (1922-2005). Projekt badawczo-wystawienniczy poświęcony twórczości Hansena oraz trwaniu jego myśli w nauczaniu architektury i sztuk wizualnych w Polsce i Norwegii”, finansowanego ze środków EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Escher GuneWardena Architecture

Biuro architektoniczne założone w 1995 roku przez Franka Eschera i Ravi GuneWardenę. Podejmuje szeroki zakres działań, tworząc innowacyjne projekty na polu architektury i urbanistyki, aranżacje wystaw i instalacje artystyczne (m.in. we współpracy z Sharon Lockhart czy Olafurem Eliassonem), a także przeprowadza renowację architektury modernistycznej. Wśród tych ostatnich działań warto wyróżnić renowację Chemosfery Johna Lautnera w Los Angeles dla Benedikta Taschena oraz renowację domu Charlesa i Ray Eamsów w Los Angeles (we współpracy z Getty Conservation Institute, w trakcie realizacji).

Kimberli Meyer

Kuratorka, pisarka i architektka, a od 2002 roku dyrektor MAK Center for Art and Architecture w Domu Schindlera w Los Angeles. Była m.in. komisarzem i kuratorką ekspozycji Stanów Zjednoczonych na 11. międzynarodowym biennale w Kairze (2008), inicjatorką i współkuratorką wystawy How Many Billboards? Art In Stead (2010), współredaktorką Urban Future Manifestoes (2010) oraz współautorką i współkuratorką wystawy i publikacji Sympathetic Seeing: Esther McCoy and the Heart of American Modernist Design (z Susan Morden, 2011).

Bernhard Leitner

Austriacki artysta multimedialny i profesor Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu. Badacz architektonicznej działalności Ludwiga Wittgensteina, autor książki "The Wittgenstein House" (Princeton Architectural Press, 2000). Dzięki jego staraniom na przełomie lat 60. i 70. udało się uchronić wiedeński dom Wittgensteina przed wyburzeniem.

17:00-17:30

Co właściwie sprawia, że domy architektów są tak odmienne, tak pociągające?
Aleksandra Kędziorek (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

17.30-18:10

O ideach ukrytych w przestrzeni architektonicznej i domu Wittgensteina w Wiedniu
Bernhard Leitner (Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu)