Art brut w XXI wieku
Wykład Barbary Safarovej (abcd collection w Paryżu)

• Art brut w XXI wieku

Zdenek Kosek, Bez tytułu, Dzięki uprzejmości abcd Collection, Paryż

Zapraszamy na wykład jednej z najwybitniejszych badaczek art brut/outsider art. Barbara Safarova opowie o współczesnym świecie outsider artu, najważniejszych kolekcjach oraz związkach twórczości outsiderów ze sztuką współczesną.

„Art brut to art brut i każdy już to zrozumiał. Jednak nie do końca? Oczywiście, dlatego każdy chce to zobaczyć i przekonać się na własne oczy”.
Jean Dubuffet

Pojęcie art brut narodziło się w roku 1945, w Europie zdewastowanej przez II wojnę światową, podczas której ideały postępu i humanizmu przekształciły się w impuls ludobójczy. Dziś żyjemy już w innych czasach. W świetle znaczącego rozszerzenia kręgu sztuki art brut, myślenie Dubuffeta stało się źródłem słusznych pytań. Gdzie leży granica pomiędzy „sztuką kulturalną”, a art brut? Wielu „profesjonalnych” artystów nie kryje dziś faktu, że są samoukami, a z drugiej strony niektórzy artyści przypisywani do art brut mają wyższe wykształcenie. Co więcej, dlaczego Dubuffet na początku nie uwzględniał twórców art brut spoza Zachodu? Czy powinniśmy brać pod uwagę twórczość powstającą w ramach warsztatów terapii zajęciowej, która nie ma nic wspólnego z ideą twórczości ukrytej ani artystami buntującymi się przeciwko społeczeństwu i odrzucającymi je? Co kryje się za odnowieniem w ostatnim czasie zainteresowania tymi pracami? Czy włączenie art brut do wystaw głównego nurtu w fundamentalny sposób zmieniło postrzeganie tej sztuki przez instytucje? Wprawdzie wydaje się, że art brut stanowi powiew świeżego powietrza wobec historii pełnej konwencjonalności i obskurantyzmu, ale mimo to sztuka ta pozostaje czarną dziurą, której granic nie można w jasny sposób nakreślić. To właśnie stanowi jednak o jej sile i oryginalności.

Barbara Safarova jest prezesem abcd collection w Paryżu, dyrektorem programu dotyczącego art brut w Collège International de Philosophie, autorką wielu publikacji i producentką filmów dokumentalnych na temat art brut.

Stowarzyszenie abcd collection (art brut connaissance & diffusion) zostało powołane w 1999 roku w Paryżu z inicjatywy Bruno Decharme'a. Jest częścią międzynarodowego projektu tego filmowca i kolekcjonera, który postanowił udostępnić publicznie swoją kolekcję art brut. Stowarzyszenie prowadzi działalność za granicą dzięki oddziałowi w Pradze (rok powstania: 2002), a także organizując liczne wystawy międzynarodowe. W 2004 roku stowarzyszenie abcd otworzyło przestrzeń wystawienniczą - abcd, la galerie w Paryżu. Stowarzyszenie skupia ludzi reprezentujących różne dziedziny: pisarzy, filozofów, psychiatrów, historyków sztuki, artystów, entuzjastów.

W wyniku pracy zespołu ekspertów powstają publikacje, filmy, wystawy.