Współczesna proza o społeczeństwie i demokracji
Rozmowa z pisarką i badaczką literatury Ingą Iwasiów oraz badaczem i krytykiem literackim Przemysławem Czaplińskim

• Współczesna proza o społeczeństwie i demokracji

David Ter-Oganjan, Demokracja, 2007, kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Jak współczesna literatura portretuje Polki i Polaków? Co mówi nam o społeczeństwie, a czego nie mówi? Jakie wskazuje nam zagrożenia? Czy podsuwa nam, jak sobie z nimi radzić? Czy lepiej wiedzielibyśmy, jak urządzić sprawiedliwe społeczeństwo, gdybyśmy więcej czytali?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z cyklu „Wykluczenie”. Sylwia Chutnik i Marek Beylin porozmawiają z pisarką i badaczką literatury Ingą Iwasiów oraz badaczem i krytykiem literackim Przemysławem Czaplińskim.

„Wykluczenie” to cykl spotkań realizowany w ramach programu „Muzeum Otwarte”. Marek Beylin i Sylwia Chutnik w rozmowach ze swoimi gośćmi będą dociekać, jak kultura – sztuki plastyczne, literatura, teatr, film – oddaje stan polskiego społeczeństwa, jak widzi jego teraźniejszość, przeszłość i przyszłość.

Interesować ich będą mechanizmy wykluczeń i społecznych marginalizacji: i to, kogo obejmują, i to, jakie są. W toku spotkań sporządzą oni – obrazowaną w kulturze – mapę społecznych rozwarstwień i dyskryminacji, zajmą się również ich rozmaitymi przyczynami.

W spotkaniach tych nie chodzi o banalną konstatację, że takie mechanizmy występują, chodzi raczej o to, żeby rozpoznać ich wielość, a także zastanowić się, jak współgrają w społeczeństwie, jak mają się do siebie marginalizacje i wykluczenia, wyrastające głównie z siły kapitalizmu i siły tradycji. Ten partnerski związek mechanizmów wykluczających przejawia się w najróżniejszych postaciach, dowodząc przy tym, że w samej demokracji kryje się autorytarny potencjał. Potęguje nierówności i w dostępie do
 rynku pracy, i w dostępie do różnych dóbr społecznych, w tym kultury i edukacji. Wpływa na sytuację mniejszości, blokując ich aspiracje. Stopuje politykę genderową i podtrzymuje model nowoczesności, w którym
aspiracje i uprawnienia mają być regulowane przez wymogi rynku.