Czerwona Brama
Spotkanie wokół twórczości Bogusława Choińskiego

• Czerwona Brama

Bogusław Choiński, autoportret fotograficzny, lata 60. XX wieku, zbiory prywatne

Zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na spotkanie wokół twórczości Bogusława Choińskiego i spektakl, przygotowany przez Oficynę Wydawniczą Przezrocza, który składa się z kolaży jego tekstów.

„Bogusław Choiński – sztuki mieszane". Tymi słowami miał zwyczaj się przedstawiać w towarzystwie podkreślając swoją wielobranżowość.

Pamiętany dziś głównie jako autor tekstów popularnych piosenek takich jak Pod Papugami czy Alabama był jednocześnie poetą, dramaturgiem, dziennikarzem, chemikiem, badaczem przyrody, rysownikiem, fotografem i performerem.

W czasach stalinizmu Choiński był współtwórcą kontrkulturowej grupy kobyłeckiej i teatru na Tarczyńskiej, w latach późniejszych – autorem tekstów dla teatrów studenckich, zespołów muzycznych, opery oraz kierownikiem artystycznym grupy Gramine, a także współzałożycielem pierwszego sformalizowanego koła parapsychologicznego i psychotronicznego w powojennej Polsce. Na przełomie lat 50. i 60. współpracował z Anką Ptaszkowską i lubelską Grupą Zamek.

W jego działalności literatura, teatr, muzyka, sztuki plastyczne, fizyka i biologia splatały się ze sobą w alchemicznym tyglu poszukiwania formy, w której sztuka jest tożsama z życiem.

Prześledzenie jego drogi twórczej to fascynująca podróż przez cały przekrój wzajemnie się przenikających awangardowych środowisk artystycznych powojennej Polski.

W dyskusji wezmą udział Justyn Kołakowski, Natalia Ambroziak oraz Anka Ptaszkowska. W trakcie wieczoru zostanie odczytany wybór wierszy Choińskiego.

Po zakończeniu spotkania zapraszamy na premierę spektaklu Czerwona Brama przygotowanego przez Oficynę wydawniczą Przezrocza, inspirowanego twórczością Bogusława Choińskiego.

Czerwona Brama
reż. Wiktor Michał i Typa Pietrak

Czerwona Brama to przeniesione w centrum sceny kulisy, skupiające spektakl wokół czegoś, co z założenia jest ukryte.

Czerwona brama rodzi, przełyka, wyrzucając z siebie kolejne obrazy: tętniące jeszcze mutacje wrażeń, kolaże tekstów Choińskiego.

Narracja spektaklu to ciągłe pulsowanie iluzji i znoszącej ją materii jasełek, teatrzyku służb mundurowych.

Rozpędzone konie pukają w okna wybijając framugi. Deus ex caballus – Bóg z koniny, która w końcu jest mięsem armatnim. Z najlepszych karm powstała pasza na umytych talerzach, serwujemy wam smacznego.

Oficyna Wydawnicza Przezrocza powstała jako efekt poszukiwań nowego języka w sztuce, prowadzonych od 2018 r. w serii Improwizacji w domu kultu. Te wydarzenia łączyły muzykę z formami teatralnymi, przy okazji których Oficyna miała okazję współpracować z osobistościami takimi jak Krzysztof Knittel, Bartuś 419, czy liczne postaci szerzej nierozpoznawalne.

W 2022 zadebiutowała zbiorczym tomikiem In sales site, non observentur. Na jego bazie opracowała muzyczno-teatralne bachanalia, z którymi od tamtego czasu występuje na festynach, w piwnicach, na festiwalach i w willach. W centrum jej zainteresowań znajduje się badanie powiązań między różnymi formami wyrazu artystycznego i produkcja świeżej poetyki, odciętej od aktualnej stylistyki współczesnej.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wydarzenie I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021Pokaz filmu i spotkanie z Pierre’em Balem-Blankiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie eksperckieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Spotkanie z Anką PtaszkowskąWokół jej książki „Dom w Zalesiu – i jego pobocza” MUZEUM nad Wisłą