Wiosenna edycja programu „Kuratorskie wizyty studyjne”

Wiosenna edycja programu „Kuratorskie wizyty studyjne” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie W ramach programu organizowanego przez Muzeum w czerwcu i lipcu br. odwiedzą Warszawę czterej wybitni kuratorzy z Francji i Niemiec.

W trakcie wizyt studyjnych odwiedzą najważniejsze warszawskie muzea, galerie, pracownie artystów oraz projekty w przestrzeni publicznej. Zwieńczeniem każdej wizyty będzie specjalnie przygotowany dla Muzeum wykład lub warsztat. Głównym celem programu jest prezentacja warszawskiego dorobku kulturalnego i środowiska twórców oraz wspieranie współpracy między polskimi i zagranicznymi kuratorami.

Wolfgang Kil 15 - 17 czerwca

Wolfgang Kil - architekt, krytyk architektury, publicysta, kurator wystaw, redaktor legendarnego berlińskiego czasopisma „Bauwelt“. Laureat nagrody Kritikerpreis des Bundes Deutscher Architekten BDA, członek Saksońskiej Akademii Sztuk. Specjalizuje się w problematyce transformacji ustrojowej w NRD. Jest autorem monografii Wolfganga Hänscha. W Warszawie przeprowadzi warsztaty dotyczące sytuacji mieszkaniowej czasów transformacji postkomunistycznej.

Gorges Didi-Huberman 16 - 18 czerwca

Gorges Didi-Huberman - filozof i historyk sztuki, wykładowca w słynnej École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu (EHESS). Jeden z najbardziej znanych teoretyków obrazu na świecie, jego książki były tłumaczone na wiele języków. Zwieńczeniem wizyty będzie wykład „Miejsce mimo siebie” poświęcony sztuce Mirosława Bałki, który odbędzie się 16 czerwca (czwartek), o godz. 18.00.

Philip Goll 1 - 4 lipca

Philip Goll jest krytykiem i publicystą, mieszka w Berlinie. W swoich tekstach i wykładach obserwuje procesy rewitalizacyjne w Berlinie oraz postępującą gentryfikację modnych dzielnic. Publikował m.in. w „Tages Zeitung“ i „Hate Magazin”. W Warszawie w dniu 3 lipca (niedziela) o godz. 13.00 oprowadzi oprowadzi po Starej Pradze oraz wygłosi wykład pt. „Nasza mała gentryfikacja”. Zgłoszenia prosimy kierować mailowo na adres: zapisy@warszawawbudowie.pl

Carson Chan 17 - 21 lipca

Kurator, autor tekstów o sztuce. Studiował dizajn, historię i teorię architektury na Harvard University. Jest założycielem niekomercyjnej inicjatywy Program poświęconej sztuce i architekturze. Był kuratorem ponad 30 wystaw. Publikował m.in. w Kaleidoscope i 032c. Zwieńczeniem wizyty będzie wykład, który odbędzie się 20 lipca.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

\"ESK\"\"MSN\"