Widma i czasy. Muzyka Gerarda Griseya
Spotkanie wokół książki Jana Topolskiego

• Widma i czasy. Muzyka Gerarda Griseya

Gérard Grisey, współtwórca idei muzyki spektralnej, należał do najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, któremu tylko przedwczesna śmierć nie pozwoliła rozwinąć niektórych zamierzeń. Był fascynującą postacią, rzadkim w czasach dzisiejszej specjalizacji i fragmentacji człowiekiem renesansu.

Książka Jana Topolskiego ukazuje ewolucję języka muzycznego francuskiego kompozytora poprzez szerokie opisanie źródeł z których czerpał, naczelnych idei i inspiracji. Istotnym elementem publikacji są też eseje jej bohatera.

Podczas spotkania wokół książki Jan Topolski zaprezenuje i omówi fragmenty utworów Gerarda Griseya.

Jan Topolski

Muzykolog, studiował również filozofię na UW. Jako krytyk muzyczny i filmowy współpracuje z takimi mediami, jak „Kino”, „Ruch Muzyczny”, „Dwutygodnik”, „Tygodnik Powszechny”, Program Drugi Polskiego Radia, „MusikTexte”, „neue musikzeitung”. Jest współzałożycielem i w latach 2004-11 redaktorem naczelnym „Glissanda” – jedynego polskiego magazynu poświęconego muzyce współczesnej; od 2010 roku jest konsultantem Mariusza Trelińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, w zakresie opery współczesnej i zamówień u polskich kompozytorów.