Wesele na Bródnie

• Wesele na Bródnie

“Idę za panem jak cień; pan się może śmiać, ale mnie się wymarzyło, że się tu zaczyna coś dziać — ?”

Stanisław Wyspiański, “Wesele”

“Trzeba wyjść poza Wyspiańskiego, jeżeli się chce Wyspiańskiego zrozumieć. To, co dziś uchodzi za rozumienie Wyspiańskiego, jest tylko powierzchowną hipnozą. Wyjść zaś poza Wyspiańskiego, to znaczy zrozumieć, że tylko jako treść psychiczna ludzi, zdolnych prowadzić zwycięską walkę na dzisiejszym poziomie życia i tworzyć trwałe formy, tylko jako treść duchowa biologicznie i społecznie zwyciężającego, ostającego się na poziomie nowoczesności typu, może ostać się polska tradycja, polskie „słowo”. Związani jesteście czcią polskich „świętych”, twórzcie w imię łączności tej zbiorową potęgę, jeżeli nie chcecie, by wszystko, co kiedykolwiek przez Polaków było dokonane, zaginęło raz na zawsze. Rozumieć Wyspiańskiego, to znaczy tworzyć tę potęgę, poddać wymaganiom woli duszę własną, uczynić to, co w jego poezji pozostało symbolicznie wyrażoną intencją”.

Stanisław Brzozowski, ”Legenda Młodej Polski”

TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Dom Kultury “Świt” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Lasy Miejskie – Warszawa, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Fundacja Gesta, prowadząca warszawską Wioskę Żywej Archeologii i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zapraszają na “WESELE NA BRÓDNIE”, partycypacyjny projekt artystyczny z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

“Wesele na Bródnie” to współczesna odpowiedź na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Razem z twórcami projektu: artystą wizualnym Pawłem Althamerem i reżyserką Agnieszką Olsten zapraszamy do wspólnego działania artystycznego. Chcemy odczarować polską mitologię, zdjąć z polskiej wspólnoty klątwę ”Wesela” – przekleństwo marazmu, bezczynności, braku porozumienia i zrealizować wielkie marzenie Wyspiańskiego o zbiorowym czynie.

Idąc za Wyspiańskim będziemy łączyć sztukę i naturę. Odwrócimy gest Racheli, która w dramacie zaprasza całą przyrodę do weselnej chaty: Gospodarz i Gospodyni “Wesela na Bródnie” – Paweł Althamer i Agnieszka Olsten poprowadzą Nowożeńców i gości weselnych do Lasu Bródnowskiego. Tam wspólnie stworzymy Ostoję – miejsce kontemplacji i nasłuchiwania, wpisane w naturalną architekturę przyrody.

Wyprawa rozpocznie się na bródnowskim Grodzisku – najstarszym miejscu osadnictwa na terenie współczesnej Warszawy. Będzie tam można przebrać w specjalne kombinezony, bezpiecznie pozostawić urządzenia elektroniczne, przygotować się do udziału w wydarzeniu. Z Grodziska wyruszymy jako plemię weselne w głąb lasu, gdzie powstanie Ostoja. Działaniom artystycznym towarzyszyć będzie powołana specjalnie na tę okazję Bródnowska Orkiestra Weselna pod kierunkiem kompozytorki Aleksandry Gryki.

U Wyspiańskiego weselni goście nasłuchują Posłańca, który ma im przywieźć sygnał do działania. Co usłyszymy w Bródnowskim Lesie?

“Wesele na Bródnie” to nie tylko wrześniowe wydarzenie w Lasku Bródnowskim, ale proces wielomiesięcznych wspólnotowych przygotowań: warsztatów, spotkań i działań artystycznych z udziałem mieszkańców i mieszkanek Warszawy. W styczniu 2020 roku Agnieszka Olsten i Paweł Althamer przygotowali warsztaty dla nowożeńców, na które zgłosiło się ponad 100 par. Kandydaci i kandydatki uczestniczyli w wyprawie do Lasu Bródnowskiego i sesji wspólnotowego rysowania. W czerwcu Joanna Rodycz, malarka i arteterapeutka poprowadziła z wybranymi nowożeńcami warsztaty artystyczne, których zadaniem było otwarcie zmysłów na rośliny i ich otoczenie. W lipcu uczestniczki i uczestnicy warsztatów plastycznych tworzyli pod kierunkiem artystki Karoliny Rodanowicz oryginalne zaproszenia weselne w technice pop-upu; rozpoczęły się także próby Bródnowskiej Orkiestry Weselnej pod kierunkiem Aleksandry Gryki. W sierpniu panie z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaczęły tworzyć weselny obrus – dar mieszkanek Warszawy dla Nowożeńców.

Na koniec sezonu zaprosiliśmy mieszkanki i mieszkańców Bródna i całej Warszawy do udziału w złoceniu rzeźby Pawła Althamera i Youssoufa Dary „Toguna” w bródnowskim Parku Rzeźby. Przy instalacji, nawiązującej do tradycyjnych miejsc spotkań i narad afrykańskich Dogonów, ogłoszone zostały Zapowiedzi Weselne. Było to symboliczne wyjście z zamknięcia wywołanego przez pandemię, a zarazem zaproszenie do wspólnego, weselnego działania.

Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Dom Kultury “Świt” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Lasy Miejskie – Warszawa, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Fundacja Gesta, prowadząca warszawską Wioskę Żywej Archeologii, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, AG-Complex Sp. z o. o.

Projekt ”Wesele na Bródnie" finansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie TR Warszawa.