Myśli odizolowane. Archiwum Galerii Foksal 1966-2016
Wernisaż wystawy

• Myśli odizolowane. Archiwum Galerii Foksal 1966-2016

Widok wystawy "Żywe Archiwum" w Galerii Foksal, 1971, fot. Archiwum Galerii Foksal

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Foksal i Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają do Muzeum na Pańskiej na wernisaż wystawy „Myśli odizolowane. Archiwum Galerii Foksal 1966-2016”.

Tytuł wystawy, „Myśli odizolowane”, został zaczerpnięty z tekstu Wiesława Borowskiego i Andrzeja Turowskiego „Żywe Archiwum” z 1971 roku, w którym autorzy napisali: NIE REPREZENTUJEMY HISTORII LECZ IZOLUJEMY MYŚLI. Tekst ten stanowi przykład konsekwentnego badania idei archiwum, która stała się częścią programu Galerii Foksal.

Od najwcześniejszego okresu funkcjonowania Galerii archiwum było stale powracającą w ramach jej programu figurą konceptualną. Przykład działania wokół archiwum stanowiły zarówno „Panoramiczny Happening Morski” Tadeusza Kantora z 1967 roku, podczas którego w morzu zatopiony został zestaw archiwalnej dokumentacji, jak i wystawa „Żywe archiwum” Borowskiego i Turowskiego z 1971 roku, w czasie której Galerię przekształcono w punkt wymiany informacji i dokumentacji międzynarodowej sztuki konceptualnej. Wystawa ukazująca archiwum stała się następnie czymś na kształt procesu mającego na celu prześledzenie różnych sposobów prezentacji archiwum, jakie miały miejsce w historii Galerii, ze szczególnym uwzględnieniem wystawy objazdowej, która w latach 1979-1980 trafiła do Edynburga, Glasgow i Londynu.

Wystawa swoją premierę miała w James Gallery w Graduate Center City University of New York w Nowym Jorku, gdzie prezentowana była w listopadzie i grudniu 2016 roku. Powstała w ścisłej współpracy trojga kuratorów Katherine Carl (James Gallery CUNY, NY), Katarzyny Krysiak (Galeria Foksal, Warszawa) i Davida Seniora (MoMA, NY) z okazji 50. rocznicy założenia Galerii Foksal w Warszawie. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest, z niewielkimi modyfikacjami, powtórzeniem nowojorskiej ekspozycji.