Warsztaty z Łukaszem Gorczycą
Krytycy i krytycy

• Warsztaty z Łukaszem Gorczycą

fot. Bartosz Stawiarski

Druga część cyklu Doroty Jareckiej, w nowej formule. W pierwszej części cyklu podczas spotkań z gośćmi ze świata dyskutowaliśmy zagadnienia związane ze współczesną krytyką. W nowej odsłonie „pokaz osobowości” zastępujemy praktycznym „warsztatem pisania” – tym razem z Łukaszem Gorczycą.

Krytyk sztuki bywa samotny, ale nie działa w próżni. Samotny, bo nie jest ani wiernym towarzyszem artysty, ani nie poddaje się gustom swoich czytelników. Musi dbać o zachowanie trzeźwości zmysłu krytycznego, ale zarazem być otwartym na uniesienia i zauroczenia sztuką, którą ogląda i o której pisze. Musi być wiarygodny i przekonujący - szczery wobec artystów i czytelników. Musi być spostrzegawczy i dostrzegać nie tylko obrazy, ale i ramy, w które ujmuje je formuła wystawy, strategia kuratora i przestrzeń architektoniczna.Wszystko co pisze odnosi się do konkretnych zdarzeń, obiektów i osób - wystaw, dzieł sztuki, ich autorów, a jednocześnie spełnia równie konkretne wymogi medium, w którym publikuje.

Krytyk czyni publicznym własny proces widzenia, rozumienia i oceny. W tym działaniu jest zdany sam na siebie, ale prowadzi je nie dla siebie, lecz dla swoich czytelników, których chce przekonać nie tyle do swoich racji, co do sztuki, o której pisze. Przekonać, albo przestrzec, zgodnie z przekonaniem, że szczera dyskusja jest podstawą żywej kultury.

Prosimy o napisanie tekstu recenzji prasowej o objętości do 5 stron (9000 znaków ze spacjami) z jednej z dwóch wystaw:

- „Nowa rzeźba?”, 10 marca - 13 maja, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, kurator Maria Brewińska

- Bownik & Szczęsna „Są nowi i mają w sobie mrok” Galeria Starter, ul.Gen.Andersa 13

Uwaga czynne tylko cztery dni - 5-9 marca

Będziemy nad tymi tekstami wspólnie dyskutować, polemizować i oceniać je, pamiętając, że rozmowa o krytyce, jest zawsze rozmową i o języku i o sztuce.

Prosimy o nadsyłanie tekstów do 16 marca oraz deklaracje co do tematu na adres marta.skowronska@artmuseum.pl

Każdy uczestnik ogląda obie wystawy.

Łukasz Gorczyca jest krytykiem sztuki, kuratorem, pisarzem, wspólnie z Michałem Kaczyńskim prowadzi w Warszawie galerię Raster, współzałożyciel i redaktor niezależnego pisma artystycznego „Raster” (1995-2003), którego ostatnie edycje ukazywały sie w Internecie; w latach 2000-2002 współpracował z redakcją kultury TVP. Autor wystaw i publikacji o sztuce w Polsce i za granicą. W 2010 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża ukazała sie napisana przez niego wspólnie z Łukaszem Rondudą powieść „W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego”.

Lista uczestników, na to spotkanie, została zamknięta. Zapraszamy do zapisywania się na następne spotkania.

Inne wydarzenia z tego cyklu: