Warsztaty rodzinne: Muzyka, taniec, haft, baśnie — sztuka ludowa
dla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 3-6 lat

• Marija Prymaczenko "Leszy gra, ptaszki woła. A kołaczyk muzykę usłyszał, przybiegł i na ogon wskoczył." 1992 gwasz na papierze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty rodzinne stworzone szczególnie z myślą o dzieciach w spektrum autyzmu.

Podczas zajęć odwiedzimy wystawę „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”.
Obejrzymy obrazy przedstawiające różne wydarzenia dziejące się na wsi. Zobaczymy grupę osób jadącą na wesele i pingwiny oglądające jak ludzie tańczą? Jaki taniec wykonują? Jakie stroje świętujący ludzie i zwierzęta? Jakie kolory najczęściej będą się pojawiać na ukraińskich strojach? Poznamy legendę o tajemniczej postaci… o Kołoboku!

Zwiedzaniu towarzyszyć będą małe ćwiczenia plastyczne, ruchowe i sensoryczne.
Po obejrzeniu wystawy przejdziemy do salki edukacyjnej. Stworzymy własne dzieła inspirowane pracami z wystawy. Będą to nieduże grzechotki. Ozdobimy je wzorami inspirowanymi ukraińskim haftem.

Warsztaty uwzględniają potrzeby dzieci w spektrum autyzmu i nadwrażliwością sensoryczną. Prowadzone są w niewielkich grupach przez doświadczoną edukatorkę. Na warsztaty zapraszamy również rodzeństwo dzieci z różnymi potrzebami i wszystkie rodziny, które chcą poznawać sztukę w przyjaznych warunkach. Zajęcia zakładają aktywny udział opiekunów, a zadania w parach wzmacniają więzi między rodzicem i dzieckiem.

prowadzenie: Aleksandra Górecka

Aleksandra Górecka - edukatorka z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi. Ogólną wiedzę pedagogiczną uzupełnia w oparciu o specjalistyczne szkolenia na temat pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami lub w spektrum autyzmu, prowadzone przez Fundację SYNAPSIS i Centrum Terapii SOTIS.

Wydarzenie odbywa się w Muzeum nad Wisłą, które znajduje się na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22 w Warszawie.

------------------------------------

czas trwania zajęć: 90 minut

informacje: Jeśli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z Anną Zdzieborską pisząc na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl lub dzwoniąc: tel. 577 006 290.

koszt: 1 zł od osoby

Kup bilety na warsztaty w M Sklepie.

------------------------------------

Dostępność wydarzenia:

- Elastyczny scenariusz pozwala zaangażować się dzieciom o różnych potrzebach.
- Przed warsztatami wysyłamy ilustrowany plan zajęć.
- Na początku spotkania omawiamy plan i czas trwania.
- Ograniczamy rozpraszające bodźce (np. dźwięki, światło).
- Dbamy o wrażliwość sensoryczną uczestniczek i uczestników.
- Trudne pojęcia tłumaczymy na konkretnych przykładach.
- Korzystamy z ilustracji i piktogramów.
- Pracujemy w kameralnej grupie.

Informacje praktyczne dla osób w spektrum autyzmu.