Warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu
Działania rodzinne

  • Warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

    [Na zdjęciu widać dziewczynkę w wieku około 6 lat, która siedzi na podłodze i maluje. W tle grupa dzieci i dorosłych również pracujących nad projektami plastycznymi.] fot. Kuba Mozolewski

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozszerza program cyklu “Po co dzieciom artyści?” tak, by zapewnić im komfortowy udział w zajęciach.

Na cykl składa się seria działań weekendowych, skierowanych do dzieci i ich opiekunów, związanych tematycznie z aktualnymi wystawami.

Zapraszamy na zajęcia rodzinne dostosowane do potrzeb dzieci z ASD, towarzyszące wystawie „Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW” w sobotę, 26 maja, w godz. 11.00-12.30.

Warsztaty poprowadzą Aleksandra Górecka i Agnieszka Sinicka - edukatorki Muzeum przeszkolone przez Fundację SYNAPSIS (konsultacja merytoryczna warsztatów: Aleksandra Sztajerwald, współpracowniczka Fundacji).

Obowiązują zapisy pod adresem marta.maliszewska@artmuseum.pl.
Na warsztaty zapraszamy również rodzeństwo dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w dowolnym wieku.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką ds. dostępności Muzeum, Martą Maliszewską, pod adresem marta.maliszewska@artmuseum.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z przewodnikiem, pozwalającym przygotować się do wizyty w Muzeum nad Wisłą.

Działania rodzinne są częścią weekendowego cyklu „Po co dzieciom artyści?”, który zawsze związany jest tematycznie z aktualnymi wystawami w Muzeum.

Działania rodzinne to warsztaty dla dzieci i ich opiekunów, podczas których wspólnie spędzamy twórczo czas. Udział opiekuna w zajęciach jest obowiąkowy.

Na warsztaty zapraszamy również rodzeństwo dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w dowolnym wieku.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Aleksandra Górecka

edukatorka i animatorka, początkująca fotografka i rysowniczka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym oprowadza dzieci po wystawach i prowadzi dla nich twórcze warsztaty. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość i łamanie schematów. W rysunku najbardziej interesują ją motywy roślinne, w fotografii detale przyrody i szczęśliwi ludzie. Obecnie mieszka, działa i pracuje w Warszawie.

Agnieszka Sinicka

edukatorka, koordynatorka programów edukacyjnych i historyczka sztuki. Na co dzień zajmuje się koordynacją programu edukacyjnego „Laboratorium Edukacji Filmowej” organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Współpracuje z działami edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Współpracowniczka SPOTLIGHT KIDS – platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci, gdzie prowadzi zajęcia z obszaru sztuki współczesnej, a także wspomaga koordynację działań.

Aleksandra Sztajerwald

animatorka społeczno-kulturowa, od 2008 roku związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie odpowiadała za działania promocyjne i wolontariat, a także za współpracę z placówkami kulturalnymi i bibliotekami. Obecnie związana z Fundacją Kultury bez Barier i Fundacją "Maraton Warszawski". W ramach inicjatywy AUTENTYZM organizuje warsztaty dla dorosłych osób z autyzmem i osób neurotypowych. Przygotowywała i konsultowała programy warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych osób z autyzmem m.in. dla Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Pałacu w Łazienkach. Tworzy i wdraża w Polsce propozycje rozwiązań ułatwiających osobom z autyzmem korzystanie z oferty instytucji kultury.

Inne wydarzenia z tego cyklu: