Warszawskie Targi Książki Artystycznej

  • Warszawskie Targi Książki Artystycznej
  • Warszawskie Targi Książki Artystycznej

Nowojorskie targi książki artystycznej odbyły się w tym roku po raz dziesiąty, tokijskie przyciągnęły 10 000 odwiedzających, a londyńskie zgromadziły ponad 90 wydawnictw. Nareszcie podobnym wydarzeniem będzie mogła pochwalić się Warszawa - pierwsza edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej odbędzie się w dniach 27-29 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Organizatorami Warszawskich Targów Książki Artystycznej są księgarnia artystyczna Bookoff i rocznik Print Control poświęcony polskiemu projektowaniu drukowanemu. Na Targach będzie można znaleźć wydawane w limitowanych nakładach artbooki i fotobooki oraz książki gromadzące wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej - sztuki, fotografii, designu, architektury czy mody. Swoje publikacje zaprezentują polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz najważniejsze, wielokrotnie nagradzane wydawnictwa z Europy i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie też przedstawicieli niezależnego rynku wydawniczego z sąsiednich Czech, Słowacji, Litwy czy Ukrainy, a Azję reprezentowała będzie wyjątkowa kolekcja japońskich fotobooków.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej to też spotkania z artystami i wydawcami, warsztaty oraz wystawa Fotograficzna Publikacja Roku 2015, którą w Warszawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Wśród zaproszonych na Targi gości znajdą się związani z książką artystyczną Paweł Szypulski czy Magdalena Buczek, swój najnowszy projekt zaprezentują fotografowie z kolektywu Sputnik Photos, a zespół MAGENTA MAG poprowadzi dyskusję o miejscu fotobooków w świecie sztuki. Podczas Targów odbędą się również premiery artystycznych publikacji, w tym książki Oskara Dawickiego, o której artysta opowie wspólnie z Łukaszem Gorczycą. Gościem specjalnym Targów będzie Andrew Hansen, dyrektor kreatywny brytyjskiego wydawnictwa Prestel Publishing.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej to wydarzenie otwarte i darmowe. Mogą w nim wziąć udział zarówno specjaliści związani na co dzień z branżą wydawniczą, jak i wszyscy miłośnicy książek, które wartościową treść łączą z dopracowaną, oryginalną formą. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci – z okazji Targów Akademia Spotlight Kids i Muzeum Drukarstwa Warszawskiego przygotowały warsztaty popularyzujące czytelnictwo i projektowanie graficzne. Gospodarzem Targów jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które na potrzebę wydarzenia udostępni audytorium popularnego wśród Warszawiaków pawilonu „Emilia”.

Listę biorących udział w Warszawskich Targach Książki Artystycznej wydawców oraz aktualizowany na bieżąco program wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie: www.artbookfair.pl

28 listopada (sobota)


12.00 - Pomiędzy książką kulinarną a artbookiem
Panel dyskusyjny poświęcony książkom kulinarnym, które ze względu na swoją formę coraz bardziej przypominają książki artystyczne. Jak oddać smak na papierze i jaką rolę w tworzeniu książki kulinarnej odgrywają projekt graficzny czy rodzaj papieru? W jaki sposób wraz z biegiem czasu zmienia się estetyka książek kulinarnych?

Prowadzenie: Monika Brzywczy.
​Goście: Aleksander Baron, Krzysztof Kozanowski, Małgorzata Minta

13.30 - Bolesław Chromry
Spotkanie z Bolesławem Chromrym, autorem opowieści graficznej "Renata".
„Renata" to miejska baśń, zaludniona plejadą zmutowanych karykatur, które doświadczają życia lub są przez życie doświadczane. Możemy w "Renacie" zobaczyć melancholię niespełnienia. Możemy złamać kod obrazkowych rebusów i otworzyć szerszy kontekst. Przyjemność czytania Renaty tkwi w detalach. Są jak linki do innej, równoległej rzeczywistości” – Sławomir Shuty.

Prowadzenie: Paulina Januszewska

15.00 - Magenta Mag
Michał Grochowiak i Dawid Misiorny.
Artysta-redaktor. Artbook-magazyn. Nowa anatomia, czyli kilka słów o współczesnych tendencjach.

16.00 - Kolekcja Wrzesińska
Spotkanie z kuratorem Karolem Szymkowiakiem i projektantem książek Tomaszem Wojciechowskim.
Rezultatem projektu „Kolekcja Wrzesińska” jest artystyczne archiwum fotograficzne Wrześni, co roku publikowane w postaci książki autorstwa innego fotografa. Do tej pory książki opublikowali: Bogdan Konopka, Andrzej Jerzy Lech, Mariusz Forecki, Nicolas Grospierre, Zbigniew Tomaszczuk i Katarzyna Majak.

17.30 - Sputnik Photos
Spotkanie z fotografami Sputnik Photos - Rafałem Milachem i Janem Brykczyńskim oraz współpracującymi z kolektywem Anną Nałęcką i Pawłem Szypulskim, którzy opowiedzą o projekcie Stracone Terytoria. Podsumowuje on działania Sputnik Photos na obszarze byłych republik ZSRR - Europy Środkowo-Wschodniej, Krajów Nadbałtyckich, Kaukazu i Azji Centralnej. Podczas spotkania będzie można otrzymać specjalną gazetę poświęconą projektowi.

18.30 - How to Make a Book with… Prestel
Spotkanie z Andrew Hansenem, dyrektorem zarządzającym wydawnictwa Prestel Publishing. Prestel Publishing jest jednym z najważniejszych na świecie wydawnictw zajmujących się sztuką, architekturą, fotografią i designem. Powstało w 1924 roku i aktualnie ma w swojej ofercie ponad 500 książek. O swojej pracy dla Prestel Publishing opowie Andrew Hansen, który od 15 lat decyduje o zawartości katalogu wydawnictwa oraz odpowiada za rozwój marki w ponad 50 różnych krajach w Europie, Azji i obu Amerykach.​

29 listopada (niedziela)


12.00 Eksplozja niezależnych magazynów 
Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni przez magazyn Contemporary Lynx goście będą rozmawiać o powrocie magazynów drukowanych. Co sprawia, że internetowe pokolenie wraca do „staroświeckiej” prasy drukowanej? Czy jest to tylko tymczasowa moda, czy nostalgia za estetyką papierowych magazynów o ekskluzywnych treściach? Jak powinna wyglądać równowaga między drukiem a treściami online? 

13.00 - Patryk Karbowski
Spotkanie z Patrykiem Karbowskim, autorem książki "Halfway".
W „Halfaway” Patryk Karbowski pokazuje pomniki aspiracji lokalnych władz – place miejskie po modernizacji, migawki z imprez plenerowych, park wodny. Wszystko to zrealizowane dzięki funduszom z Unii Europejskiej, które zmieniają wygląd miast, a co za tym idzie wpływają na zachowania ich mieszkańców. Słodko-gorzka ironia Karbowskiego zatrzymuje w kadrze moment transformacji, specyficznej mieszanki przeszłości i nowoczesności, nostalgii i nadziei.

Prowadzenie: Krzysztof Pijarski.

14.00 - Maciej Jeziorek
Spotkanie z Maciejem Jeziorkiem, autorem książki "317 dni do Marsa".
Około trzystu dni zajęło indyjskiemu statkowi kosmicznemu dotarcie na orbitę Marsa. Podstawą książki Macieja Jeziorka jest poczucie obcości odczuwane przez Europejczyków na ulicach indyjskich miast, które porównać można właśnie z doświadczeniem podróży na obcą planetę. Jednocześnie książka Jeziorka zaprasza odbiorów do gry w niszczenie stereotypów o Oriencie i odkrywania nowego oblicza współczesnych Indii.

Prowadzenie: Joanna Kinowska.

15.30 - Książka wobec traumy
Spotkanie z Pawłem Szypulskim, autorem książki "Pozdrowienia z Auschwitz".
Współczesna ikonografia wojen, konfliktów i aktów terroru zdominowana jest przez amatorskie obrazy rejestrowane telefonami komórkowymi i nadawane wprost z miejsca tragicznych wydarzeń newsowe materiały telewizyjne. Widzowie, jak nigdy wcześniej, mogą mieć uczucie niemal bezpośredniego uczestnictwa w tego rodzaju zdarzeniach. Jaką rolę ma w tej sytuacji do odegrania książka - medium z zasady „wolne”, wymagające czasu i dystansu? Co publikacje artystyczne mogą wnieść do naszego sposobu widzenia i rozumienia traumatycznych wydarzeń?

16.30 - Oskar Dawicki
Spotkanie z Oskarem Dawickim, podczas którego zaprezentowana zostanie książka "I'M SORRY” - pierwsze albumowe opracowanie twórczości artysty. Oprócz fotograficznej dokumentacji prac i performansów, książka prezentuje fotosy z planu "Performera" - całość w efektownej, albumowej formie z wieloma całostronnicowymi i dwustronnicowymi zdjęciami, których szczegółowe opisy wprowadzają za kulisy twórczości Dawickiego.

Prowadzenie: Łukasz Gorczyca.

17.30 - Magda Buczek
Spotkanie z Magdą Buczek, autorką książek “JUSTINA&CO.UK" i "Random selection" oraz Emilią Obrzut, projektantką, z którą artystka współpracuje.
Magda Buczek opowie o “JUSTINA&CO.UK" w kontekście długoterminowego projektu "JUSTINA", w którym artystka buduje historię wokół barwnej osobowości swojej kuzynki. Artbook “JUSTINA&CO.UK" otrzymał nagrodę w kategorii Selfpublishing w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Książka „Random Selection” pokazana będzie w krakowskim Bunkrze Sztuki, w ramach XII Triennale Bałtyckiego “Milion linii”, tym razem w formie performatywnej, kuratorowanej - tak jak “JUSTINA”, przez Anetę Rostkowską. 

W Warszawskich Targach Książki Artystycznej weźmie udział ponad 50 wydawców z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.

40 000 Malarzy (PL)
Abrams & Chronicle Books (US)
APART (SK)
Aperture Foundation (US)
BIS Publishers (NL)
BWA Tarnów (PL)
BWA Wrocław (PL)
Centrala (PL)
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski (PL)
Damiani (IT)
Fontarte Editions (PL)
FRAME Publishers (NL)
Fundacja Archeologia Fotografii (PL)
Fundacja ARTon (PL)
Fundacja Bęc Zmiana (PL)
Fundacja Galerii Foksal (PL)
Fundacja Kultura Miejsca (PL)
Fundacja Sztuk wizualnych (PL)
Galeria Miejska Arsenał (PL)
Galeria Stereo (PL)
Gestalten (DE)
Getty Publications (US)
Gingko Press (DE)
Karakter (PL)
Kaunas Gallery (LT)
Korporacja Ha!art (PL)
Lapas (LT)
Lars Müller Publishers (CH)
Laurence King Publishing (UK)
​Lubok Verlag (DE)
MACK (UK)
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (PL)
Motto Berlin (DE)
Muzeum Książki Artystycznej (PL)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (PL) ​
Muzeum Sztuki w Łodzi (PL)
Verlag Niggli (CH)
Open Art Projects (PL)
Page Five (CZ)
Phaidon (UK)
Prestel Publishing (UK)
Princeton Architectural Press (US)
Print Control (PL)
Promo Press (ES)
Galeria Raster (PL)
Reaktion Books (UK)
Rizzoli New York (US)
Rodovid (UA)
SelfMadeHero (UK)
Sputnik Photos (PL)
Galeria Starter (PL)
Steidl (DE)
​Super Salon (PL)
TASCHEN (DE)
teNeues (DE)
Tenov (ES)
Thames & Hudson (UK)
Wytwórnia (PL)
V&A Publishing (UK)
Yale University Press (US)​
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (PL) 

Zobacz także: