Warszawska zieleń
Kręgosłup powojennej obudowy miasta

• Warszawska zieleń

Ogród Królowej Bony, Osiedle Jazdów, Warszawa, fot. Anna Wilczyńska

Zieleń była istotnym czynnikiem kształtowania miasta w czasie odbudowy po 1945 roku. Do dziś określa jego współczesny wygląd i tożsamość.

Jednym z podstawowych, a niedocenianych elementów budujących krajobraz miasta jest Warszawska Skarpa Wiślana, wraz z wyjątkowym na skalę europejską ciągiem terenów zieleni, stanowiącym dominantę krajobrazową stolicy i zarazem jeden z najważniejszych korytarzy ekologicznych. Oprócz wartości przyrodniczych Skarpa stanowi wspaniały, choć rzadko odczytywany zapis historii rozwoju Warszawy, a także przestrzeń scalającą społeczność jej mieszkańców.

Odbudowa miasta po 1945 roku może być punktem wyjścia do dyskusji na temat dalszego rozwoju stolicy. Jakość zieleni w mieście to tematyka wciąż niedostatecznie często poruszana na forum publicznym, a współczesne przykłady rewitalizacji, zwłaszcza mniejszych miast Polski pokazują nikłe zainteresowanie i niedostateczne inwestycje w dobrej jakości zieleń miejską, która nie byłaby jedynie dekoracją, ale mogłaby stanowić część systemu przyrodniczego miasta, a także spełniać ważną rolę w budowaniu przestrzeni społecznej.

Podczas panelu zaproszeni goście będą starali się rozwinąć tematykę historycznego ujęcia zieleni w kontekście rozwoju miasta Warszawy, a także współczesnego jej kształtowania.

Debatę poprowadzi

dr hab. Beata Joanna Gawryszewska – architektka krajobrazu, absolwentka Szkoły
Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu w SGGW. Specjalizuje się w teorii przestrzeni zamieszkiwanych. Autorka projektów i realizacji przestrzeni publicznych, i społecznych z udziałem wspólnot lokalnych oraz ogrodów przydomowych, a także licznych publikacji na temat sztuki ogrodowej, społecznych podstaw gospodarowania przestrzenią, i rewitalizacji przestrzeni miejskich. Organizatorka warsztatów projektowych dla młodych projektantów i studentów. Członek Związku Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK), Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (SAK), Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO-NOT.

Uczestnicy:

Barbara Jezierska – architekt, konserwator zabytków, członkini organizacji pozarządowych. Absolwentka Politechniki Warszawskiej. Urzędnik samorządowy i państwowy, autorka programu rewitalizacji dla Dzielnicy Śródmieście na lata 2004-2013. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w latach 2007-2011. Członkini PKN ICOMOS – Komisji ds. Architektury XX w. i Komisji Ogrodów
Historycznych i Krajobrazu Kulturowego, członkini SARP OW i ekspert do spraw dziedzictwa kulturowego przy Zarządzie Głównym. Członkini Zarządu Stowarzyszenia „Ład na Mazowszu". Uczestniczka licznych konferencji i kongresów.

Jan Rylke – profesor zwyczajny architektury krajobrazu w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Autor książek "Wartości starych parków" 1988, "Tajemnice ogrodów" 1995, "Ogrody sztuk" 2013, "Land Art i sztuki pokrewne" 2014. Członek zwyczajny Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Międzynarodowego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju Europy i Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Przewodniczący Rady Naukowej czasopisma "Sztuka ogrodu. Sztuka krajobrazu."

dr inż. Renata Giedych – pracownik naukowy Katedry Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze obejmują: zrównoważony rozwój obszarów zurbanizowanych, podstawy prawne kształtowania krajobrazu, ochronę przyrody w miastach, zieloną infrastrukturę w obszarach zurbanizowanych.