WARSZAWA W BUDOWIE 10 w Kijowie. Spotkanie wokół projektu i pokaz filmu
«Варшава в будові 10» у Києві. Зустріч навколо проекту та фільм-скринінг

• WARSZAWA W BUDOWIE 10 w Kijowie. Spotkanie wokół projektu i pokaz filmu

Dana Kosmina podczas wykładu w Kijowie, fot. Oleksandr Kowalenko

Ukraińska część programu festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE została zrealizowana w Kijowie. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy zapraszają na prezentację kijowskiego kolektywu kuratorskiego, a także na dyskusję oraz pokaz filmowy.

[Текст українською мовою нижче]

Kijowska część festiwalu skupiła się na kwestii badań urbanistycznych oraz interwencji w marginalizowane i zapomniane obszary koegzystencji mieszkańców miasta. Na lokalizację festiwalu wybrano opuszczoną ulicę, która niegdyś łączyła historyczną część miasta (plac Lwowski) z dzielnicą fabryczną i osiedlami robotniczymi położonymi nad rzeką. Po rozpadzie Związku Radzieckiego droga ta popadła w zapomnienie i stała się miejscem niezrealizowanych marzeń deweloperów, siedliskiem roślinności miejskiej oraz siedzibą niewielkiej społeczności twórców: graficiarzy, muzyków i artystów.

W ramach festiwalu miejsce to zostało przywrócone do użytku publicznego, stworzono dyskursywną przestrzeń do współpracy pomiędzy artystami, naukowcami i działaczami miejskimi, a wszystkie wydarzenia festiwalowe, takie jak pokazy filmów i warsztaty, są silnie powiązane z miejscem.

Prezentacji programu, zrealizowanego w Kijowie, towarzyszyć będzie dyskusja z Tomaszem Świetlikiem o interwencjiach w przestrzeń półpubliczną oraz pokaz filmu Oleksija Radynskiego, Osuwisko (2016).

Film opowiada o próbie zbudowania „społeczeństwa, które będzie radykalnie odmienne od wszystkiego, co nas otacza” (cytując jednego z bohaterów filmu). Proces ten odbywa się w samym centrum Kijowa, na obszarze zagarniętym przez siły natury, gdzie osuwiska, degradacja miejskiej polityki i dezintegracja więzi społecznych skłoniły artystów i aktywistów do stworzenia anarchicznej, niekontrolowanej przez władze enklawy. Tak powstała idea „utopii tu i teraz”. Reprezentanci streetartu, sceny muzycznej i awangardy teatralnej biorą udział w tworzeniu tego utopijnego miejsca.

***

Українська частина програми фестивалю «Варшава в будові» була проведена у Києві. Музей сучасного мистецтва у Варшаві та Музей Варшави запрошують вас на презентацію київських заходів колективу Центру візуальної культури, дискусію та показ фільму.

Київська частина фестивалю — це урбаністичне дослідження та інтервенція у маргіналізоване й забуте місце колективного співжиття у місті. Вона відбувалася на покинутій вулиці Петрівській, що колись з’єднувала історичну частину Верхнього міста — Львівську площу — з долиною річки Глибочиця — районом проживання ремісників та працівників мануфактур. Після розпаду Радянського Союзу цей маршрут провалився у небуття, перетворившись на місце нереалізованих мрій забудовників, міської фауни та територію гаражного кооперативу, де збирається невелика творча спільнота графіті-райтерів, музикантів та художників.

Завдяки фестивальній програмі, це місце знову стало доступним для публічного користування як дискурсивний простір для співпраці між художниками, дослідниками та місцевими активістами, який включав у себе роботу з локацією, кінопокази та серію воркшопів.

Презентацію програми, яку реалізували у Києві, збагатить дискусія про інтервенції у напівпублічні простори за участі Томаша Свєтліка та показ фільму Олексія Радинського “Зсув” (2016).

Це фільм про спробу побудувати «суспільство, яке докорінно відрізняється від усього, що нас оточує» (за словами героїв фільму). Ця спроба відбувається в самому центрі Києва, на території, відвойованій у міста природною стихією. Зсув ґрунту, деградація міської політики та розпад суспільних зв’язків призвели до виникнення безвладного, непідконтрольного анклаву в центрі міста. Так виникає ідея «утопії тут і зараз», у створенні якої беруть участь представники_ці вуличного мистецтва, музичної сцени і театрального аванґарду.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
18:00 Dyskusja Drzwi w drzwi. Dyskusja o wystawie „Sąsiedzi”«Двері в двері». Дискусія на теми фестивальної виставки MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
08:00 Performans „Rosa Rotes”. Performans Aleki Polis«Rosa Rotes» Перформанс Алеки Поліс Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Nowogrodzka 1/3/5, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Sąsiedzi”. Popołudnie w Muzeum Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Sąsiedzi” Pawilon Cepelii
Marszałkowska 99/101, Warszawa
14:00 Spotkanie Dojrzali Wspaniali zapraszają na wspólne oglądanie wystaw Pawilon Cepelii