„Vietnam the Movie” i „Eleven Men”
pokaz filmów Nguyen Trinh Thi

• \

kadr z filmu "Vietnam the Movie"

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmów Nguyên Trinh Thi, „Vietnam the Movie” i „Eleven Men”.

Za pomocą techniki starannie skomponowanego montażu fragmentów filmów fabularnych i dokumentalnych „Vietnam the Movie” zdaje chronologiczną relację z historii Wietnamu od połowy lat 50. XX wieku do końca lat 70., począwszy od zniesienia francuskiego protektoratu aż po zaangażowanie USA w wojnę wietnamską. Nie jest to jednak konwencjonalna lekcja historii. Poszczególne wyimki przedstawiają zewnętrzną perspektywę na historię Wietnamu, często prezentując przeciwstawne ujęcia, począwszy od mainstreamowych Hollywoodzkich dramatów, po europejskie kino artystyczne. Amerykański materiał źródłowy obejmuje takie filmy, jak „Czas apokalipsy”, „Urodzony czwartego lipca” i „Forrest Gump”, podczas gdy perspektywę europejską reprezentują dzieła Haruna Farockiego, Rainera Wernera Fassbindera, Wernera Herzoga i Jean-Luca Godarda. Reżyser Nguyễn Trinh wplótł też fragmenty filmów Nagisy Oshimy, Satyajita Raya i Ann Hui, pokazując, jak „prawdziwy” obraz Wietnamu został rozpuszczony w wielości rozmaitych symbolicznych manipulacji dokonywanych na wizerunku tego kraju, jego ludności i ich losach.

„Vietnam the Movie” (2016)
jednokanałowa projekcja wideo, kolor i czarno-biały, dźwięk, 47 minut

„Eleven Men” (Jedenastu mężczyzn) stanowi kompilację scen z klasycznych wietnamskich filmów fabularnych, w których główną rolę gra aktorka Nhu Quynh. Wykorzystane filmy, pochodzące z lat 1966—2000, wyprodukowane przez państwową Wietnamską Wytwórnię Filmów Pełnometrażowych, obejmują trzy dekady kariery legendarnej aktorki.

Tekst filmu to adaptacja opublikowanego w 1919 roku opowiadania Franza Kafki „Jedenastu synów”, rozpoczynającego się od deklaracji wypowiadanej przez ojca („mam jedenastu synów”), który następnie opisuje każdego z nich w tonie kąśliwej ironii. Otwierające film stwierdzenie wypowiadane przez kobietę: „mam jedenastu mężczyzn” jest trawestacją głosu ojca z opowiadania Kafki.

Opowiadanie Franza Kafki „Jedenastu synów” zaadaptowano w przekładzie Willi i Edwina Muirów.

„Eleven Men” (2016)
jednokanałowa projekcja wideo, dźwięk, 28 minut

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Bengal ModernWykład Diany Campbell Betancourt MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Bestia, bóg i linia”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Warsztaty Co to jest postkolonializm?warsztaty dla młodzieży MUZEUM nad Wisłą
20:00 Film „Boundary”Pokaz filmu Nontawata Numbenchapola MUZEUM nad Wisłą