Ukarane miasto, Radom, Czerwiec '76
SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI

  • Ukarane miasto, Radom, Czerwiec \'76

    Jeden z bohaterów książki "Ukarane miasto, Radom, Czerwiec '76", fot. Arkadiusz Kubisiak

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Księgarnia Artystyczna Bookoff zapraszają na spotkanie poświęcone książce “Ukarane miasto, Radom, Czerwiec '76”.

Książka “Ukarane miasto, Radom, Czerwiec '76” to niezwykły projekt pisarza i fotografa, ukazujący losy ludzi, którzy wzięli udział w proteście robotniczym w Radomiu 25 czerwca 1976 roku.

„W piątek, 25 czerwca 1976 roku robotnicy Radomia, Ursusa, Płocka, Łodzi, Nowego Targu i Grudziądza wyszli na ulice w proteście przeciwko komunistycznej władzy. To nie był zorganizowany protest, nie dojrzała jeszcze myśl o „Solidarności”, nie istniały żadne struktury, jakie mogłyby pokierować olbrzymim, spontanicznym, robotniczym protestem. Nie umawiali się, że wyjdą. Nie umieli się pogodzić z kolejną falą poniżenia. Mięso miało podrożeć o 69 proc. cukier o 100 proc. Ale nie chodziło przecież ani o cukier, ani o mięso. Chodziło o to, żeby pokazać, że są ludźmi. Że mają marzenia. Mają aspiracje. Że chcą sprawiedliwego i wolnego kraju. Bez strachu. Bez kłamstw w telewizji, bez wyborczego oszustwa i mamienia propagandą sukcesu”.

fragment „Wstępu”.

Dziś, 40 lat po wydarzeniach czerwca, chcieliśmy zobaczyć, jak decyzja udziału w proteście zaważyła na życiu tych osób. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania kim są obecnie, czego doświadczyli, z czego musieli zrezygnować, a co zyskali. To niebywały przywilej uczestniczyć w życiu innego człowieka. 

Projekt powstawał w latach 2013–2015.

Arkadiusz Kubisiak

zajmuje się fotografią dokumentalną o tematyce społecznej. Studiował w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Brał udział w wielu warsztatach fotograficznych, m.in. Transmission pour I’Image w Perpignan we Francji. Jego prace zwyciężyły m.in. w Konkursie Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto w Wielkim Konkursie Fotografii National Geographic Polska, zostały wyróżnione w International Photography Award w USA. Prezentowane były także w ramach The Art of Photography Show w USA, podczas Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej oraz w Galerii NEY w Warszawie. Pracuje głównie nad projektami długoterminowymi w Polsce i za granicą. Jego reportaże znalazły się w publikacjach w formie artykułów oraz książek.
www.arkadiuszkubisiak.com



Grzegorz Kapla

żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu. Odwiedził wiele krajów z aparatem i dwoma obiektywami, wszedł na sześciotysięcznik w pożyczonych butach, przejechał konno bezkresne łąki Kirgistanu i w końcu pojął, że każdy ma w świecie swoje zadanie. Od tej pory zbiera opowieści ludzi napotkanych po drodze. Czasami sławnych i powszechnie znanych. Częściej tych, których poza nim nikt jeszcze nie wysłuchał. Wydał pięć książek i opublikował setki reportaży w magazynach. Bardziej od pisania lubi tylko spotykać ludzi.