TYLKO DLA DOROSŁYCH
Warsztaty ze sztuki nowoczesnej w ramach Warszawskiego Tygodnia Seniora

  • TYLKO DLA DOROSŁYCH
    Maria Bartuszová, fot. Veronika Bartuszová, circa 1985-1986

W ramach Warszawskiego Tygodnia Seniora zapraszamy na zajęcia poświęcone wystawie „Maria Bartuszová. Formy przejściowe”.

Zajęcia mają charakter interaktywny, składają się z części teoretycznej - spotkania na wystawie - i części warsztatowej w kawiarni eMeSeN. Celem zajęć jest zmiana postrzegania sztuki współczesnej jako elitarnej i niedostępnej oraz pobudzenie dyskusji na jej temat.

Dla uczestników spotkania przewidziany jest poczęstunek.

Maria Bartuszová (1936-1996) to jak dotąd mało znana słowacka rzeźbiarka, odkryta szerszej publiczności w 2007 roku podczas Documenta 12 – najważniejszej międzynarodowej wystawy sztuki, odbywającej się co pięć lat w Kassel w Niemczech. Od tego momentu jej prace zaczęły pojawiać się na międzynarodowych wystawach, niektóre z nich znalazły się w prestiżowych kolekcjach sztuki współczesnej. Sztuka Bartuszovej nigdy nie doczekała się jednak prawdziwej recepcji: jej prace prezentowane były pojedynczo, bez szerszego kontekstu i w oderwaniu od zaskakującej dynamiki jej dzieła. Wystawa „Maria Bartuszová. Formy przejściowe” to próba napisania historii, która nigdy napisana nie została. Nigdy też nie została ujęta w jakkolwiek spójny sposób, podczas gdy dzieło to jest zbudowane na gęstej siatce niezwykle nośnych i dynamicznych odniesień, nawrotów, niespodziewanych przeskoków – to zapis wahania i poszukiwania nowego języka

Zobacz także:

Inne wydarzenia z tego cyklu: