Tylko dla dorosłych
Ciało – forma/materia, sacrum/profanum

• Tylko dla dorosłych

Fotografia z archiwum Aliny Szapocznikow

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie proponuje dorosłym widzom popularny wśród grup szkolnych format lekcji muzealnej.

Mimo medycznych odkryć i dynamicznego rozwoju nauki, ludzkie ciało - pozornie znajome i bliskie – wciąż pozostaje obszarem niezbadanym. Być może z tego powodu od wieków tak bardzo inspiruje artystów, którzy przyglądają mu się szczególnie wnikliwie.

Jaką rolę pełni ono w sztuce współczesnej? Podmiotu, inspiracji, medium a może samej artystycznej materii? Analizując różne sposoby przedstawienia ciała zastanowimy się także, jaki status może nadać mu artysta i w jaki sposób za jego pośrednictwem komunikuje się z odbiorcą.

Karolina Żyniewicz - absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, aktywna twórczo w zakresie działań z przestrzenią oraz szeroko pojętego experymentu wizualnego. Jedną ze sfer jej twórczości jest animacja kulturalna, często współpracuje z różnymi instytucjami (np. MOCAK w Krakowie, Cricoteka).