Twin Peaks

• Twin Peaks

Phoebe Augustine w "Twin Peaks", reż. David Lynch, 1990

Zanim wybuchła medialna moda na współczesne seriale „The Wire”, „The Killing” czy „Mad Men”, na początku lat 90. świat oszalał na punkcie wieloodcinkowego opus Davida Lyncha i Marka Frosta, który zrewolucjonizował amerykańską telewizję i błyskawicznie zawładnął wyobraźnią widzów. Tajemnica mordu na zdeprawowanej dziewczynie z sąsiedztwa w pozornie sielankowym amerykańskim miasteczku to oś fabuły tej niekonwencjonalnej opery mydlanej. Twórcy serialu w mistrzowski sposób mieszają gatunki filmowe, kreują niesamowitą galerię postaci oraz w radykalny sposób manipulują oczekiwaniami widzów. „Twin Peaks” charakteryzuje wyjątkowe dla Lyncha wyczucie groteski i absurdu, naprzemienna zabawa konwencjami dreszczowca i komedii oraz dekonstrukcja zła, które tkwi pod ugładzoną powierzchnią moralności i praworządności.

W ramach Kinomuzeum, na dużym ekranie odbędzie się kilkugodzinny maraton pierwszego sezonu, pod koniec którego twórcy ujawniają odpowiedź na pytanie „Kto zabił Laurę Palmer?”. Projekcja ma również być impulsem do refleksji nad specyfiką i fenomenem kulturowym serialowego medium. Formuła maratonu posłuży do przetestowania zjawiska tzw. „binge watching”, czyli obsesyjnego oglądania non stop, z tą jednak różnicą, że widzowie będą mieli możliwość oddać się serialowemu uzależnieniu w sali kinowej, a nie przed ekranem telewizora lub komputera.

Czy nasza obsesyjna konsumpcja kilku odcinków naraz jest odzwierciedleniem szerszych mechanizmów społecznych w świecie realnym i wirtualnym? A może tylko serial pozwala oddać się ostatecznej filmowej fantazji - inwestując swój czas w wielodcinkowe losy bohaterów, poświęcamy się w pełni serialowi.

Program Kinomuzeum >>

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

12:00 Film Majka from the Movie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:30 Film Odmienna większość Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
20:30 Film Salut nowym purytanom Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Radiant Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:30 Spotkanie Muggeridge i Rose: Image Text TimeTypografia w sztuce ruchomego obrazu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film FILM TO. dziewczyna i pistolet Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
19:00 Film Wildness Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia