Uzdrowisko. Osada Amelin
Tomasz Saciłowski

• Uzdrowisko. Osada Amelin

fot. Tomasz Fudala

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego", realizowane przez Tomasza Saciłowskiego.

Tomasz Saciłowski dokonał latem tego roku interesującego odkrycia. Artysta natknął się na tajemniczy dom wśród drzew w śródmieściu Warszawy, który nosi rysy architektury uzdrowiskowej. Zaciekawienie artysty wzbudziła tabliczka: „Dom Literatów i Artystów” na północnej ścianie budynku. Saciłowski rozpoczął badania na temat tego interesującego budynku z początku XX wieku, nazywanego Osadą Amelin, który wchodzi w skład Państwowego Zakładu Higieny.

Uczestnicy i uczestniczki sobotniego oprowadzania będą mieli okazję zobaczyć to niezwykłe miejsce i poznać jego historię. Artysta oraz Tomasz Fudala, kurator festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 12, opowiedzą o archiwalnych badaniach, rozmowach ze środowiskiem terapeutów i architekturze uzdrowiskowej w miastach.

Na oprowadzanie obowiązują zapisy: zapisy@artmuseum.pl

Oddział Dzienny Zaburzeń Nerwicowych Centrum Psychoterapii, Dolna 42
12:30 – 15:30 Słuchowisko, opowieść o domu, dyskusja.

Artysta pragnie podziękować pracownikom NIZP-PZH.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Tomasz Saciłowski

(ur. 1972) artysta sztuk wizualnych, fotograf. Od kilku lat prowadzi miejsce projektów JIL na Pradze. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). W latach 2014–2018 współpracował z galerią Piktogram, a w latach 2009–2012 z galerią Le Guern. Był inicjatorem kilku ważnych działań społecznych, m.in. obrony warszawskiej Rotundy wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Bartkiem Kraciukiem czy rozpoczęcia budowy Muzeum wraz z Tomkiem Partyką. Prace Saciłowskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Niedzielny spacer po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 12: COŚ WSPÓLNEGO MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Być bliżej. (Nie)dostępność migrantów i migrantek do kultury Grupa Blyzkist Online
,
18:00 Debata Czarne jest polskie: doświadczenia AfropolakówGrupa Czarne jest polskie Online
11:00 Warsztaty Drogowskazy do dobrych miejscWarsztaty rodzinne online Online
Cykl Równe MuzeumWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
13:00 Spotkanie Dzień na działcez Agnieszką Dragon ROD "Pratulińska"
Pratulińska 5, Warszawa
17:00 Warsztaty Równe MuzeumWarsztaty interwencji krytycznej Online