Tokyo Drift. Japońska i polska ulica
WARSZAWA W BUDOWIE 14

  • Po dwóch stronach wąskiej ulicy ciągną się rzędy domów. Nad ulicą wiszą kable, ponieważ przy domach są słupy telekomunikacyjne. Gdzie niegdzie stoją rowery oparte koło drzwi.

    Fot. Archiwum prywatne Piotra Bujaka

Zapraszamy na spotkanie online z Piotrem Bujakiem i Pawłem Pachciarkiem, które będzie oscylowało wokół zagadnienia zorganizowania, przystępności i inkluzywności przestrzeni miejskiej w Japonii.

 

Opierając się o własne bezpośrednie doświadczenia rytmu ulicy (głównie w Tokio, Osace i Kioto), postaramy się omówić charakter i znaczenie tego tematu w odniesieniu do współczesnego, białego i „zachodniego” rozumienia futurystycznej frazy „miasto-masa-maszyna” i dynamiki napiec społecznych, jakie to zjawisko może generować.

 

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku w wydarzeniu, z udostępnieniem na profilu ogólnym MSN i Warszawa w Budowie.

Piotr Bujak
Interdyscyplinarny artysta i badacz, urodzony w 1982 roku w Będzinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom magisterski, Wydział Rzeźby, 2009), San Francisco Art Institute, USA (dyplom magisterski, Wydział Nowych Gatunków, 2012) oraz Tama Art University, Tokio (doktorat z dziedziny sztuki, 2022). Otrzymał stypendium Fulbright Commission Graduate Student Award (2010–2012) i Rządu Japońskiego (MEXT, 2017–2022). Stosując głównie metodologie DIY, Quick and Dirty, Low Budget i Hit & Run z odniesieniami do konceptualizmu, minimalizmu i późnej neoawangardy, interesuje się badaniami międzykulturowymi, łączącymi radykalne, oparte na badaniach praktyki artystyczne z antropologią eksperymentalną i współczesną krytyką społeczną. Jego prace poruszają kwestie patologii neoliberalizmu, tożsamości, przemocy i dziedzictwa kulturowego.

Paweł Pachciarek
Wykładowca akademicki, japonista i kurator urodzony w 1986 w Zielonej Górze. Obecnie stypendysta Japan Society for the Promotion of Science na Tama Art University w Tokio w Japonii. Ukończył studia magisterskie na wydziale Neofilologii, specjalność: japonistyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień naukowy doktora obronił na Uniwersytecie Osakijskim na Wydziale Japońskiej Literatury. W swojej pracy naukowo-badawczej skupia się głównie na problematyce z pogranicza komparatystyki literackiej, estetyki i historii sztuki. Przedmiotem jego badań są m.in. społecznie zaangażowane praktyki artystyczne, zagadnienia odnoszące się do pól krytyki społecznej w tym feminizmu, queer studies i historyczno-społecznych reinterpretacji. Jest laureatem licznych stypendiów naukowych, w tym Japan Foundation Fellowship (2013–2014) oraz Rządu Japońskiego (MEXT, 2017–2021). Jest specjalistą w zakresie twórczości japońskiej artystki Kusamy Yayoi.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
11:00 Warsztaty Graffiti – sztuka ulicy. Integracyjne warsztaty dla dzieci MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
13:00 Warsztaty Graffiti – sztuka ulicy. Integracyjne warsztaty dla dzieciGrupa II MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWarszawa w Budowie 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
10:00 Warsztaty Przestrzeń jako narzędzie (edukacyjne)warsztaty architektoniczne dla osób uczących MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie: kuratorzy i gościeWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
17:00 Film Rowerowe shortyProjekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,