The Way Things Dinge - Ramona Nagabczyńska

• The Way Things Dinge - Ramona Nagabczyńska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Performans w muzeum”.

Najnowszy spektakl Ramony Nagabczyńskiej to trzygodzinny performans w procesie - studium mechanizmów i dramaturgii praw fizyki, które interesują artystkę jako potencjalne źródło materii estetycznej i choreograficznej. Działania performatywne w audytorium Muzeum rozpoczną się o 18:30 a swój moment kulminacyjny osiągną o godzinie 20:30.

Nagabczyńska podejmuje próbę zdefiniowania ontologii przedmiotu i cielesności w konfrontacji z siłami przypadku i intencjonalnego działania performera, a punktem wyjścia do jej rozważań jest kanoniczna praca szwajcarskich artystów Fischli & Weiss „Bieg rzeczy”. Spektakl jest propozycją przemyślenia procesu materializacji gestu tancerza i doświadczenia własnego „ja” w splocie działań świadomych, intencjonalnych, jak również tych przypadkowych, podyktowanych prawami fizyki i materialnymi ograniczeniami ciała. Artystka dąży do zbudowania ciągu zdarzeń scenicznych, które wymagają od tancerzy nieustannej negocjacji swojego bytu, zacierając granicę między tym co podmiotowe i przedmiotowe w pracy performera.

Ramona Nagabczyńska

Urodzona w Toronto w Kanadzie. Ramona rozpoczęła swoją edukację taneczną w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie. Po zdobyciu dyplomu kontynuowała naukę na wydziale tańca współczesnego w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a nastepnie w London Contemporary Dance School.

Po skończeniu edukacji tanecznej tańczyła m.in. dla Polskiego Teatru Tańca, Saju Hari (Wielka Brytania), Darkin Ensemble (Wielka Brytania), Tom Dale Company (Wielka Brytania), 30 Bird Productions (Wielka Brytania), Carrie Cracknell i Lucy Guerin (Wielka Brytania/Australia), Emmy Martin (Irlandia), Davida Wampacha (Francja), Uia Sickle (Belgia/Kanada), Marysi Stokłosy (PL), Kayi Kołodziejczyk (PL), Good Girl Killer (PL) oraz Clod Ensemble (Wielka Brytania), z którymi współpracuje od 2008 roku. Tego samego roku Ramona dołączyła do międzynarodowego kolektywu Universal Law of Impermanence (U/LOI).

Jej pierwsza realizacja- Man's Best Friend została stworzona w 2009 roku w ramach programu Solo Projekt organizowanego przez Stary Browar Nowy Taniec. Do późniejszych prac należą instalacja wideo Turao/Dziw (2010), New (Dis)Order (2012) oraz jej najnowsza produkcja Re:akumulacja, wyprodukowana przez Komunę Warszawę w ramach cyklu RE//MIX. W 2014 spektakl New (Dis)Order jako trzeci w historii polski spektakl dołączył do prestiżowej europejskiej sieci tanecznej Aerowaves.

Dokumentacja fotograficzna:

Inne wydarzenia z tego cyklu: