Sztuka w centrum. Miasto jako wystawa
Cykl warsztatów dla młodzieży

• Sztuka w centrum. Miasto jako wystawa

A gdyby tak potraktować miasto jako wielką wystawę sztuki?

Które z eksponatów warto uznać za godne uwagi? Jak najlepiej o nich opowiedzieć? Z pewnością jest to wystawa o największej możliwej liczbie obiektów, tematów i ścieżek. Dołącz do nas, by stworzyć swoją trasę!

Poszukujemy ludzi w wieku 13-18 lat. Chcemy przyjrzeć się centrum Warszawy. Będziemy używać narzędzi sztuki i odnosić się do działań współczesnych artystów. Podczas czterech spotkań stworzymy wizualną mapę spostrzeżeń, tropów i refleksji dotyczących obecności sztuki w sercu stolicy.

Spotkania w cyklu:

Spotkanie 1.: Plac powszechny?
24. 10, Galeria Studio, godz. 17.00
Prowadzenie: Jola Żubrowska

Spotkanie 1.: Plac powszechny?„Przestrzeń miejska jest produktem konfliktu” – te słowa Rosalyn Deutsche posłużą jako punkt wyjścia do rozważań nad wolnością wypowiedzi artysty, problemem demokracji i walki o władzę w przestrzeni publicznej. Czy można powiedzieć, że urbanistyka jest sztuką odpowiadania na potrzeby różnorodnych odbiorców? Kim będą użytkownicy przyszłego Placu Centralnego? Jakie będą ich wspólne potrzeby, a jakie tematy do ewentualnej negocjacji?

Spotkanie 2.: Moje miejsce
07. 11, Galeria Studio, godz. 17.00
Prowadzenie: Marcin Matuszewski

Ja definiujecie „swoje” miejsce? Czego po nim oczekujecie, jakie potrzeby musi spełniać?
Jak wygląda, jak jest zorganizowane, do czego służy? Czy „twoje” miejsce to konkretna przestrzeń czy stan umysłu? Jak swoje miejsce w świecie, mieście, w centrum obrazują współcześni artyści?

Spotkanie 3.: W kadrze
14. 11, Galeria Studio, godz. 17.00
Prowadzenie: Marta Maliszewska

Fotografia to medium, które zewsząd nas otacza – dzisiaj znajdujemy ją nie tylko w gazetach czy albumach, ale przede wszystkim w mediach internetowych. Czy w epoce, kiedy jesteśmy wręcz zalewani obrazami, fotografia ciągle może na nas oddziaływać? Na czym takie oddziaływanie mogłoby polegać? I czy skoro fotografem może wykonać każdy posiadacz smartphone’a, zdjęcie ciągle może mieć status dzieła sztuki (lub czy kiedykolwiek go miało)? Ten teoretyczny namysł i próba odpowiedzi na postawione pytania (a przynajmniej dyskusja o nich) będą stanowiły podstawę do tego, żeby potraktować aparat jako narzędzie patrzenia na świat. Wbrew popularnej tezie, że obiektyw więcej przysłania niż odsłania, spróbujemy użyć go do tego, by w nowym świetle spojrzeć na oswojoną przestrzeń Placu Defilad.

Spotkanie 4.: Zaprojektowane
23. 11, Galeria Studio, godz. 17.00
Prowadzenie: Agnieszka Kołacińska i Kuba Andrzejewski

Centralna część śródmieścia Warszawy, to zlepek różnorodnych założeń urbanistycznych pochodzących z bardzo różnych okresów historii. Poszczególne elementy tej kompozycji cechują się wysokimi walorami estetycznymi, zarazem nie tworząc jednak spójnej całości. Nie dziwne, że często to właśnie całe otoczenie Pałacu, a nie tylko jego frontowa cześć uznawane są za Plac Defilad. Czy zastanawiamy się nad tym co właściwie tworzy granice pustki otaczającej Pałac Kultury i Nauki? Naszym zadaniem będzie odnalezienie i opisanie charakteru 4 pierzei wyznaczających zakres ścisłego centrum Warszawy, ulic: Emilii Plater, Świętokrzyskiej, Marszałkowskiej oraz Alei Jerozolimskich. Wspólnie podejmiemy się analizy ich walorów estetycznych i przestrzennych w trzech skalach: urbanistycznej, architektonicznej oraz detalu architektonicznego.

Obowiązują zapisy poprzez formularz dostępny poniżej - w polu „Informacje dodatkowe” prosimy o wpisanie terminów spotkań, w których chcecie wziąć udział:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu”Тур на русском языке по выставке „Парадная площадь: шаг вперед” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
17:30 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Spacer Wspólnie po mieście: od placu Defilad do Ściany Wschodniej Spacer architektoniczny plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Debata Seminarium samochodowe: jak żyć w dobrym mieście, część ICzytanki dla mieszkańców i radnych MUZEUM na Pańskiej
Pańska 3 , Warszawa
19:00 Debata Miasto wspólneSpotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów i centrów architektury Oddział Warszawski SARP
ul. Foksal 2, Warszawa