Sztuka w całym spektrum
oprowadzanie dla osób neuroróżnorodnych

• Obraz. Na niebieskim tle z różowymi czerwonymi kwiatami leci żółty koń ze skrzydłami. Koń jest w cętki i leci w prawo.

Marija Prymaczenko "Konik garbusek po świecie lata, dobrych ludzi wita, którzy kochają słońce i ziemię i pokój na ziemi" (1984, gwasz na papierze)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie po wystawie “Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” w ramach cyklu „Sztuka w całym spektrum”. Oprowadzanie zostało przygotowane z myślą o potrzebach osób w spektrum autyzmu, ale zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych.

Wystawa “Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości jednej z najważniejszych ukraińskich artystek XX wieku. Niedawno wybór jej prac prezentowany był m.in. w Saatchi Gallery w Londynie czy Ukrainian Museum w Nowym Jorku. W marcu obrazy Prymaczenko przyjechały z Muzeum Narodowego we Lwowie do Warszawy.

Twórczość Marii Prymaczenko, choć zaliczana najczęściej do nurtu sztuki ludowej, wymyka się prostym klasyfikacjom. Niezwykle barwne obrazy przedstawiają baśniowy świat, gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny wzajemnie się przenikają. Tematem są krajobrazy Polesia, zabawy i życie codzienne mieszkańców wsi oraz dzikie, domowe i fantastyczne zwierzęta. Obraz dopełnia słowo, którym artystka opisuje poszczególne kompozycje, nadając im rozbudowane i nierzadko zabawne tytuły. Czasem w ten magiczny świat wkracza poczucie zagrożenia. Twórczość artystki nie pozostaje bowiem obojętna na wydarzenia, które naznaczyły jej życie. Wojna, zagrożenie atomowe, katastrofa w Czarnobylu, obawa przed zanieczyszczeniem środowiska - to wszystko stało się jej osobistym doświadczeniem.

Podczas oprowadzania zwrócimy uwagę na, wyjątkowe w twórczości Prymaczenko,współistnienie ludzi, zwierząt i wykreowanych przez jej wyobraźnię istot. Porozmawiania o wątkach ukraińskich, o wyjątkowości sztuki nieprofesjonalnej, a także o naszych odczuciach, które pojawiają się w kontakcie z obrazami artystki.

prowadzenie: Marcin Matuszewski

------------------------------------

Jeśli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z Anną Zdzieborską pisząc na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl lub dzwoniąc: tel. 577 006 290.

koszt: 1 zł od osoby

Kup bilet w M Sklepie.

------------------------------------

Dostępność wydarzenia:

Oprowadzanie odbywa się w ramach cyklu „Sztuka w całym spektrum”. Dbamy o zapewnienie warunków komfortowych dla osób w spektrum autyzmu:

- zaczynamy od omówienia planu i czasu zwiedzania
- spotykamy się w grupie do 15 osób
- na wystawie wyłączamy głośne dźwięki i intensywne światła
- podczas wydarzenia nie organizujemy innych spotkań dla grup
- chętnym udostępniamy słuchawki wygłuszające
- osoby przeciążone bodźcami mogą odpocząć w zamykanej sali znajdującej się obok sali wystawowej

Informacje praktyczne dla osób w spektrum autyzmu.