Sztuka w całym spektrum I Opowiadania o przeszłości

• Zdjęcie. Osoby pochylają się nad stołem w przestrzeni wystawowej muzeum. Na stole ułożone są różne gazety, plakaty i przedmioty.

Fot. Olga Ranka

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z cyklu „Sztuka w całym spektrum”. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”.

Zapraszamy osoby w spektrum autyzmu i nie tylko!

Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel. 577 006 290.
*Istnieje możliwość skorzystania z asysty wolontariuszki, która pomoże w dotarciu do Muzeum i powrocie do domu. Chęć skorzystania z asysty prosimy zgłaszać zapisując się na oprowadzanie.

Anka Ptaszkowska działa w centrum polskiego środowiska artystycznego od około 60 lat. Była jedną z osób zakładających Galerię Foksal. Pisze manifesty, współpracuje i przyjaźni się z artystami i artystkami.
Osią wystawy poświęconej galerzystce i krytyczce, jest scenariusz filmu autobiograficznego w 32 rozdziałach, napisany przez samą Ptaszkowską w 2016 roku.  Kuratorką wystawy jest Maria Matuszkiewicz.

Podczas spotkania zastanowimy się jak archiwa opowiadają nam o przeszłości, co można z nich wyczytać i jak je wykorzystać?

W części warsztatowej spróbujemy przygotować własne dzieła sztuki opierając się na
materiałach dokumentujących codzienność. Wykorzystamy zdjęcia, teksty prasowe, nagłówki gazet, plakaty, ulotki, broszury. Zrobimy własne kolaże i przyjrzymy się im jako dokumentom codziennych nastrojów, emocji i sytuacji.

Prowadzenie: Marcin Matuszewski

Oprowadzanie odbywa się w ramach cyklu „Sztuka w całym spektrum”. Dbamy o zapewnienie warunków komfortowych dla osób w spektrum autyzmu:
- zaczynamy od omówienia planu i czasu zwiedzania
- spotykamy się w grupie do 10 osób
- na wystawie wyłączamy głośne dźwięki i intensywne światła
- podczas wydarzenia nie organizujemy innych spotkań dla grup
- chętnym udostępniamy słuchawki wygłuszające lub zatyczki do uszu
- osoby przeciążone bodźcami mogą odpocząć w zamykanej sali znajdującej się obok sali wystawowej

*Wstęp: 1 zł

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Kultura bez barier".

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

11:00 Warsztaty Integracyjne warsztaty rodzinne I Formy przestrzenne i faktury MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie eksperckieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
19:00 Dyskusja Czerwona BramaSpotkanie wokół twórczości Bogusława Choińskiego MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wydarzenie I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021Pokaz filmu i spotkanie z Pierre’em Balem-Blankiem MUZEUM nad Wisłą